Pensionäride ühistest ettevõtmistest ja toimetulekust (1)

Pensionäride ühistest ettevõtmistest ja toimetulekust

 

Tänavune lumerohke talv paneb maainimese tihti kukalt kratsima – pärast lumesadu ja tuisku on vist kõigil mõttes, kas pääseme kodust liikuma või jääme lumevangi. Ilmataat on sõrulasigi sellel talvel lumega ohtrasti kostitanud. Tänu vallavalitsuse ametnikele ja teede lahtiajajaile pole meie valla elanikel suuri muresid olnud.

Mõnikord öeldakse, et vanajumal kas on või pole saarlane. Torgu valla pensionäride peo ajal igatahes oli. Torm Monika oli enne jõule vaibunud ja jõulukuu 20. päeval poetas päikegi oma kiiri Sõrve poolsaare peale. Igal aastal koguneb peolauda ikka vähem ja vähem inimesi. Aastalõpu kokkusaamisel oli meid vähem kui 2009. aastal. Midagi pole parata, aeg teeb oma töö. Aga ikkagi oli selgi korral meid kuuekümne ringis.

Mälestasime neid, kes 2010. aastal läinud Toonela teele. Torgu meeskvartett laulis lahkunute mälestuseks A. Topmani “Reekviemi”. Ansambli seekordne esinemine oli eriline, kuna 29. detsembril 2000. aastal astus vastloodud meesansambel publiku ette esmakordselt. Ka tookord esineti samas kohas, Torgu koolimaja saalis, ja kuulajaiks olid pensionäride jõulupeol osalejad. Kümme aastat tagasi oli seltskond aga poole arvukam. Siis oli peolisi üle saja.

Tookord oli ansamblis kaheksa meest. Nüüdseks on oktetist saanud kvartett. Kümne aastaga on palju muutunud. Ainuüksi vallavanemaid on selle aja jooksul olnud viis. Kui alustasime, oli Torgu vallavanemaks Tiia Pulk ja kultuurikomisjoni esimeheks kohaliku elu väsimatu eestvedaja Luule Aadussoo, kes praegugi sellel ametipostil.

Küllap hoiab laulmine meid praegugi vormis. Täname publikut, kes meist väsinud pole. Ikka ja jälle on meid siia ja sinna esinema kutsutud. Kui vaimutoit kontserdi näol maitstud, pakkusid Torgu puhkemaja perenaised Mall ja Triin Kivimägi meile rikkalikul peolaual head ja paremat. Samal ajal kõlasid Torgu meesansambli laulud helilindilt, mis salvestati 2004. aastal.

Alati oleme oma repertuaari võtnud ka kodusaare autorite loomingut. Helilindilt kõlasid Albert Uustulndi, Olev Sau ja Õie Sepa loodud laulud.
Nii nagu taolistel pidudel ikka, tulid osalejad nüüdki tantsupõrandale. Tantsumuusikat tegi Saare maakonnas tuntud ansambel Anna Minna. Peole saamisega ja tagasi koju jõudmisega pole meil mingit muret. Torgu valla buss sõidutab ka kõige kaugemalt tulnud inimesed kodust puhkemajja, kunagisse koolimajja, ja pärast tagasi koju. Piletiraha meie käest ei küsita.

Kõik see on vallavalitsuse kulul. Nii on ka poes käimisega. Valla uus sõiduriist on pensionäride käsutuses nädalas kaks korda. Tasuta tuuakse inimesed Laadla poodi ja pärast ostude sooritamist sõidutatakse koju tagasi. Laadla pood on Torgu valla ainus kauplus. Vajadusel sõidutatakse abivajaja valla kulu ja kirjadega ka Kuressaarde arsti juurde.

Ja veel! Torgu vald on vist Saare maakonnas ainus, kes eakaid peolauda kutsudes ei võta meie käest sentigi. Olen lugenud, et mujal maksavad inimesed ka väikese osalusmaksu. Meie valla pensionäride kokkusaamised, neid on korraldatud küll üks kord aastas, toimuvad kõik valla kulul.

Uus aasta saabus vaikselt

Ohessaare küla, kus olen juba 20 aastat elanud, tühjeneb iga aastaga. Hiljaaegu suri naabrinaine. Paugutamist ja rakettide õhkulaskmist ei olnud aastavahetusel näha ega kuulda. Ainult tuul vihises, tuisates lund vaaludesse. Oli selline paras talveilm. Vägisi kipub aastavahetusel mõtteisse ka oma kodukandiga seonduv – mis saab Sõrvemaast niimoodi edasi? Vanemad inimesed kaovad ja noored lähevad linnadesse või välismaale.

Seda aga öelda ei saa, et valla elanikud Sõrve poolsaare arengu vastu huvi ei tunneks. Möödunud aastal oli valla arengukava tutvustamisel kuulajate hulgas ka pensionäre. Loodame sedagi, et poolsaarele suvekodu rajanud ettevõtjad panevad Sõrve arengule õla alla. Eakad inimesed on agarad igasugustest kultuurisündmustestki osa saama. Eelmisest aastast meenuvad kohtumisõhtud kirjanike Ülo ja Jüri Tuulikuga, jõulukuus käis Torgu raamatukogus sõrulastega kohtumas kapten ja kirjanik Lembit Uustulnd.

Meie kvartett pakkus külalisele väikese üllatuse – esitasime mitu Albert Uustulndi laulu. Need olid toredad kohtumised. Lembit Uustulnd ise on sellest juba temale omasel humoorikal moel Saarte Hääles kirjutanud.
Kahjuks on eakate hulgas neidki, kes tervislikel põhjustel ise kodust liikuma ei saa. Nende eest hoolitseb valla sotsiaaltöötaja. Valla autoga viiakse neile toiduained koju.

Alanud aastal ootavad sõrulased Laadla seltsimaja valmimist. Ehitustegevus praegu käib ja kevadeks on lubatud maja valmis ehitada. Poepidaja Jone Koppel on juba aastaid populaarseid Leivapäevi korraldanud. Oleme meiegi oma ansambliga neil päevadel üles astunud. Laadla jaanituled on üsnagi rahvarohked. Noortele on Laadlas ka spordivõistlusi korraldatud. Seltsimajas saab aga ka talvekuudel midagi huvitavat korraldada. Laadla kandi elanikud võivad Jone ettevõtmiste üle küll heameelt tunda.

Mees ise on kurtnud, et kaupluse pidamine läheb aina kulukamaks. Kui ta enam ots otsaga kokku ei tule, mis siis saab? Sõrulastel polegi siis kohta, kust leivapätsi või vorstirõnga saaks. Vahest aitab siin riik kaasa, et pisikesi külapoode toetada? Siin on ka omavalitsusjuhtidel mõtteainet. Kokkuvõtteks võin öelda, et maal elamine pakub rõõmu igal aastaajal. Pärast ilusat lumerikast, vahest ka tüütavat talve tuleb ju linnulaululine kevad, siis päikeseline suvi, millele järgneb kuldkollane sügis.

Lootus jääb, et Sõrve poolsaarele tuleb ka noort rahvast, kes elu edasi viiks. Kui meil veel jõudu, energiat ja nutikust jagub, püüame anda endast parima, et ettevõtmisi toetada. Laulumeestena otsustasime ikka aeg-ajalt kokku tulla ja kui kodukandis vaja kusagil viisikera jupp üles võtta, küll me siis sellega hakkama saame. Sõrves on palju vaatamisväärsusi. Kena, kui suudaksime need korrastada. Stebeli patarei pumbati möödunud aastal tühjaks.

Ilmselt on sedagi objekti võimalik turistidele rohkem avatuks muuta. Sääre endises piirivalvekordonis on militaarmuuseum, meremuuseum tuleb samuti sinna. Siinses kaunis paigas on tore külalisi vastu võtta. Eeloleval suvel tuleb mul endal praeguses elupaigas ülikooli kursusekaaslasi võõrustada. Lõpetamisest möödub 45 aastat. Laulumeeste kombel okas kurku! Elame selle tõelise talve üle, elame veel!

Leo Tiri
pensionär Torgu vallas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)