Lund on nii et tapab (8)

Lund on nii et tapab

ANNELI JA SIMMO: Väike labidatöö konti ei murra.
Foto: Egon Ligi

Lumme mattunud külateed, millest ka sahaga traktori jõud üle ei käinud, olid ka veel eile keskpäeval täiesti alles. Seda pärast pea ööpäeva kestnud lumesadu, mis tegi Saaremaast Eesti lumerikkaima paiga.

Ehkki lumelükkajad olid tööl olnud juba varasest ööst saadik, nullis pidevalt sadav ja tuiskav lumi nende töö üsna kiiresti. Neljapäevast ja reedest ilma silmas pidades pole ka ime, et Valjala vallas asuva Uue-Lõve mõõtmisjaama 71 cm on hetkel Eesti kõige paksem lumekiht. See on ka Saaremaa kõigi aegade absoluutne rekord. Vilsandil on hetkel 25 ja Sõrves 26 cm lund.

Pole viga

Pihtla vallas asub Ennu küla, Vanamõisa kandis. Eile keskpäeval viis sealsesse külla traktorite poolt lahti lükatud tee, mis ühel hetkel lõppes. Eesti Posti valgest autost välja tulnud postiljon tegi mõned sammud lumevaaludes külatänaval ja ütles, et siin pole midagi teha, Ennu küla inimesed jäävad täna postita. Või jäävad vähemalt seni, kuni tee pole lahti lükatud. Üleeile oli postiauto sõitnud nii, et sahk sõitis auto ees. Nagu president eskordiga.

“Eile (neljapäeval – toim) kell viis sõitsin veel läbi,” ütleb Ennu küla elanik Aksel oma lumehangede vahelt vaevu välja paistva talu õuel. Akseli sõnul oli traktorimees käinud hommikul vaatamas ja öelnud, et seda sahaga lahti ei saa. “Lubas õhtul kopaga tagasi tulla,” ütleb Aksel, kelle juurde pääsemiseks tuleb Saarte Hääle ajakirjanikel mitmed minutid puusani lumes ja veelgi kõrgemate vaalude vahel rassida. Akselit väike lumevangi jäämine ei häiri. “Ma pensionär, mul pole kiiret kuhugi,” muigab ta.

Sissesõit Ennu külla on küll lahti lükatud, kuid suure tee pealt majadeni viivad teed on lund täis. Ühel nendest teevad labidatööd Anneli ja Simmo. Nad olid üleeile tulnud Tallinnast ega hakanud öösel autoga kadakate vahelt koduni murdma. “Helistasin traktorimehele ka, aga ta saatis mind kohe kukele,” muigab Simmo.

Olevat öelnud, et on kella kahest saadik tööl, peab vallateed lahti hoidma ja pole aega tulla koduteed lahti lükkama. Simmo lisab, et ta saab aru ja ega see väike lumeviskamine konti murra. Mõlemad meenutavad ka teekonda Tallinnast koju, mis Saaremaal oli kohati nii tuisuseks läinud, et suurel maanteel oli vaid üks sõidurida olnud ning Kuivastu poole minejad ootasid lumehange taga, kuni praami pealt tulijad mööda saavad.

Valge kuld

Vanamõisas töötab ka kopaga traktor, Raivo roolis. Lund on seal nii palju, et lükata pole seda enam kuhugi. Raivo sõidab traktoriga nii kaugele, kui saab, võtab hunniku lund, tagurdab mööda teed tagasi ja laseb lume suurde hunnikusse. Teele, kust Raivo üritab läbi murda, on kuhjunud hunnik, mille tagant traktor vaevu paistab. Raivo sõnul alustas ta lükkamist kell pool kolm öösel. Vahepeal tuleb teha pause.

Ta loeb tunde, mis tal on ümberkaudsete teede peale läinud, ja tõdeb, et juurde sadav lumi tähendab seda, et kui teed on puhtad, tuleb jälle algusest pihta hakata. Küsimuse peale, et kas selleks talveks on lumest isu täis, vastab mees, et tal on totaalselt kopp ees. Aga tõdeb samas, et lumi on temasuguste jaoks puhas raha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)