KES MINEVIKKU EI…

100 aastat tagasi: lund ei ole ja kaloss kadunud

100 aastat tagasi oli Saaremaa lumevaene. Ansekülast annab ajaleht Saarlane teada: Lund ei tule, ei tule. Igapäev niisked udused ilmad, terved perekonnad lapsi on haiged, niisama ka vanemad inimesed. Pää valutab, ihus on külm, sellele järgneb kange kõha, mis mitmed nädalad vältab. Teine ajaleht Hääl märgib, et sula talve tõttu ei saa Piilas soode seest loomadele heinu kätte, sellepärast on siin suur looma toidu puudus.

Leisis on aga kõne all haridusküsimused. Saarlane toob ära arutelu selle kohta, et monopoli ees käperdajad ei ole nõus piskut koolimaksu maksma ning küsivad: Mis kasu sest saab, et koolisid toetada, kas seda tarvis on? Meie peame ju seda kõik maksma. Ajaleht paneb vastu vana halli aja mõtte: kui sinu isa oleks su hariduse eest hoolt kannud, käiks sul käsi hoopis paremini, ning kiidab Leisi volikogu, kes on kui üks mees hariduse ja vallaasjade nõudmises.

Saarlane kirjutab ka sellest, et valdade ühendamise ajal ei vaadatud mitte selle pääle, et valla piirid “kruntis” oleksivad, vaid vallad ühendati nii ära, et ühe valla piir sagedasti teise valla piiri sisse jäi. Nii näiteks on Kurevere küla, Lümmanda valla järele, Kihelkonna valla piiris, Sõmera ja Sauera külad, mis Kaarma-Suurevalla järele, Kärla valla piires jne.

Kaarma-Suure valla kohus pidi aga enne jõule tegelema iseäraliku nõudmisega, kus Kiratselt üks naisterahvas naabrimehe käest 72 rubla lapse ülevalpidamiseks nõudis. Raha nõuti lapse ristimise, kasvatamise jm kuludeks. Ehkki noor ema oli ise abielus, olla naabrimees tunnistajate sõnul asjalugu mõnikord isegi tunnistanud, ja kuigi laps oli ema abikaasa nime järgi ristitud, olla ta hästi naabrimehe nägu. Valla kohus mõistiski nõudmise õiguspäraseks.

Lõpetuseks paar toredat kuulutust saja aasta tagusest ajalehest Hääl: Tarwitan weel ühte teenijat poissi Kudjapä surnuajas, ja hääd tööhobust, 5–7 a vana. Kaupa sealsamas teha. Või siis: Kaloss kadus 18. detsembril Ruubi ragatkast Tahula mõisani minnes ära. Märgid: pruugitud parema jala kaloss, kalossi nr 15. Palun vaevatasu eest selle lehe toimetusse ära anda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)