Kehv lumekoristus takistab piimavarumist (9)

Kehv lumekoristus takistab piimavarumist

NÄRVESÖÖV: Piimaautojuht Lembit Meri sõnul on suure autoga kitsastel teedel hakkama saamine üsna närvesööv ja vaevarikas.
Foto: Egon Ligi

Suur lumeuputus on muutnud keeruliseks piimavarumise, sest rasked autod jäävad kehvasti lahti aetud teedel hange kinni ega püsi seetõttu graafikus.

“Lumesajud ja tuisud on teeolud nii halvaks muutnud, et auto jääb kümme korda päevas kinni,” ütles Saarte Häälele Saaremaa piima- ja lihaühistu juhatuse esimees Paul Alas. “Piimaauto üksi kaalub 15 tonni ja kui paagis on kümnetonnine koorem ka peal, siis istub ta nii kapitaalselt kinni, et oh-oh-oo,” märkis Alas.

Ühistu esimehe sõnul on suuremad probleemid just väiketootjatega, sest paljude talude juurdepääsuteed on piimaauto jaoks liiga kitsalt lahti aetud. “Talunikud peaksid ikka aru saama, et kui sa tahad piima toota, siis peab ka tee lahti olema, sest piimaauto juhil pole võimalik autole tera ette panna ja teid lahti ajada,” sõnas Paul Alas. “On selliseid suurfarme, kus lüpstakse kolm korda päevas, ja seal on väga tähtis, et piim oleks õigel kellaajal ära viidud, et jõuaks süsteemid enne uue piima pealetulekut ära pesta.”

Saaremaa piimatööstuse autojuhi-piimakoguja Lembit Meri sõnul oli kõige hullem olukord 1. jaanuari hommikul, kui kinni olid kõik teed. Osa lumelükkajaid suhtub Meri hinnangul oma töösse tõsiselt ja lükkab tee lahti piisavalt laialt, teine osa käib aga vaid kiiresti traktoriga läbi, et linnuke kirja saada. “Nii kui auto natuke ära vajub, ega teda enam naljalt välja ei tõmba. Paar nädalat tagasi olin ise ka Sandla kandis lageda välja peal paar tundi kinni,” rääkis Meri, kes on ühe piimaringi peal kinni jäänud kõige rohkem kolm korda, tema paarimees aga rohkemgi.

Lembit Meri ütles, et vaatamata graafikust mahajäämisele on nii suurfarmid kui ka piimaautojuhid võtnud asja seni liigse närvikuluta. “Kõige suurem kulu on kütusekulu, praegu on ikka jube, mis küte läheb. Košmaarne vaadata, seier muudkui langeb,” sõnas Meri.

Talunikul silovarud soos lumevangis

Salme vallas tegutsev piimatootja Anne Tiitmaa rääkis, et suurem osa tema silovarudest on praegu paksu lume tõttu Tehumardi soos lumevangis. Umbes kahe kilomeetri pikkune teelõik on nii täis tuisanud, et traktor ei pääse rullidele ligi. “Mees käis tühja traktoriga ja püüdis jälgi ette teha, aga ei saanud läbi, käruga ei saa siis ammugi,” tõdes Anne Tiitmaa.

Taluniku sõnul on tal osa silovarudest siiski ligipääsetavates kohtades ning kuni jaanuari lõpuni söödaprobleeme ei ole. Edasi tuleb aga leida ligipääsuvõimalus Tehumardi soo heinavarudele, sest ilma söödata loomad jääda ei tohi. “Sula pidi tulema ja vihma pidi sadama hakkama, nii et pole häda midagi,” jäi talupidaja optimistlikuks.

Anne Tiitmaa sõnul nõuab lumerohke talv kulutusi lumelükkamisele ning ka jahimeestele tuleb teid lahti ajada, et nood saaksid silorulle hirvede eest kaitsta. Hirved on viimasel ajal inimeste suhtes üsna julgeks muutunud, hiljuti oli Anne Tiitmaa naabruses asuva suvila hoovis korraga koguni viis hirve, kes taluniku antud autosignaali peale rahulikult metsa jalutasid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 95 korda, sh täna 1)