Koguvas saab õppida karmoskat mängima

Esmakordselt korraldatakse Muhu muuseumis Koguvas karmoska ehk Vene lõõtspilli mängimise tasuta koolitus.

Säärase idee sai Muhu muuseumi pedagoog ja tuntud pillimees Meelis Mereäär oma sõnul muuseumis korraldatud suvesimmanitelt. “Mõned pealtvaatajad küsisid, et nendel on pill, aga nad ei oska sellega midagi teha, et keegi ei näita, kuhu peaks vajutama,” rääkis ta. Mereäär lisas, et kui see üritus korda läheb, toimub märtsikuus jätkukoolitus. Koolitust viib läbi Mereäär ise.

Sissejuhatuseks räägib ta veidi ajaloost ning siis näitab ja õpetab, kuidas seda pilli mängida. “Ma ootan muidugi eelkõige ikka algajaid, kes minust osavamad ei oleks, muidu on mure,” muheles Meelis Mereäär. Tuntud pillimees loodab oma sõnul, et järsku saab kambapeale selgeks õpitud ka mõni tuntud Saaremaa või Muhu viis, oleneb muidugi osalejate tasemetest.

Väga suurte võimalustega pill karmoska ei ole. Teda saab mängida vaid ühes teatud helistikus. Päris lõõtsaga võrreldes teevad kõik nupud ühte ja sama häält. “Kes on aga juba osavam, see saab igati moodi improviseerida. Minu arust on ta kõige mõnusam pill,” kinnitas Meelis Mereäär, kelle sõnul on Muhus mitmeid karmoskamängijaid ja samuti Saaremaal.

Karmoska populaarsus tuli Mereääre sõnul sellest, et pärast II maailmasõda ei olnud meil saada neid päris lõõtspille ega lääne akordioneid ning kuna kaubandusvõrgus oli odavaid Vene karmoskasid, siis tulid need pillid rohkem kasutusele.

Juba sel laupäeval algava koolituse korraldamist toetab Kultuurkapital. Pilliõpetus hakkab peale 8. jaanuaril kl 12. Kaasa tuleb võtta oma pill. Info ja registreerimine tel 52 17 448, Meelis või meelis@muhumuuseum.ee .

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 196 korda, sh täna 1)