Kuressaare aasta ehitiseks tunnistati Lootsi tänava eramu (4)

Kuressaare aasta ehitiseks tunnistati Lootsi tänava eramu

UHKE MAJAOMANIK: Parasjagu kodumaja hoovi lumest puhtaks rookimisega ametis olnud Lea Saartile oli majale antud parima ehitise tiitel suur ja tore üllatus.
Foto: Egon Ligi

Linnavalitsus kinnitas eilsel istungil konkursi žürii ettepanekul ja rahvahääletuse tulemuste põhjal Kuressaare parimaks ehitiseks, mis on valminud 2009. või 2010. aastal, miljööväärtusliku Tori linnaosa merepoolses nurgas Lootsi tänaval asuva suurte klaaspindadega eramu.

Tiitli pälvinud maja omanik Lea Saart oli Saarte Häälelt uudist kuuldes äärmiselt üllatunud, kuid seda igati positiivses mõttes. “Ei oska kohe midagi üteldagi, üllatus on nii suur,” tunnistas ta. Saart märkis, et on ühe ja sama koha peal elanud ühtekokku 47 aastat. Vana maja otsustati hiljuti maha lammutada, kuna see oli juba liialt päevinäinud, ning Lea tütar perega organiseeris pealinnast uue maja projekteerimise ja ehitamise. “Nii et see on nüüd täitsa uus maja. Mäletan täpselt, millal sisse kolisin – see oli 23. veebruaril 2010. aastal,” kinnitas Lea Saart.

Žüriiliikme, ajakirja Oma Kodu peatoimetaja Tõnis Kipperi sõnul on rahvahääletuse tulemus igati tore, kuigi arvamusi võinuks ehk rohkemgi olla. “Võidutöö näitab, et tavakodanik saab aru küll, mis on hea ja ilus,” kommenteeris Kipper. Kuressaare linnaarhitekti Hannes Koppeli sõnul võib konkursiga rahule jääda. “Žürii oli karm ja põhjalik, algselt tabelis olnud paarikümnest ehitisest jäi sõelale kuus, millest linnakodanike kaasabil üks ja ainus välja valiti. Mõneti on kõik need kuus hoonet head näited ja enamgi veel,” lausus Koppel.

Kuressaare parima ehitise konkurss toimus juba 17. korda ning seekord viidi valimine läbi kolmes etapis. Viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid Viimsi vallaarhitekt Oliver Alver, Kuressaare linnavalitsuse vanemarhitekt Kadri Rand-oja, SEB panga Kuressaare kontori juhataja Aivar Sõrm, ajakirja Oma Kodu peatoimetaja Tõnis Kipper ja Kuressaare ametikooli kunstiajaloo õpetaja Reet Truuväärt, valis enam kui 20 hoone hulgast välja 6 nominenti, mis linna kodulehele rahvahääletuseks üles seati.

Rahvas valis parimaks Kuressaare uueks ehitiseks ülekaalukalt 49 häält kogunud Lootsi tänav 11A eramu. Teiseks jäi 25 häälega Merikotka tänav 59 eramu, napilt kolmandaks 22 häälega muusikakooli täielikult renoveeritud hoone, neljandaks rannahoone (19 häält), viiendaks Maxima kaubanduskeskus (8 häält) ja kuuendaks Luksusjahi tootmishoone (5 häält).

Võiduhoone projekteeris Tõnu Laanemäe OÜ-st Paik Arhitektid ja ehitas EBC Ehitus AS. Kuressaare parima ehitise auhind antakse pidulikult üle 14. jaanuaril toimuval linnavolikogu esimehe ja linnapea uue aasta vastuvõtul kultuurikeskuses.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 140 korda, sh täna 1)