Eestikeelse ajakirjanduse sünd Saaremaal

Eestikeelse ajakirjanduse sünd Saaremaal

 

Homme, 1. jaanuaril möödub 127 aastat päevast, mil Kuressaares hakkas ilmuma esimene eestikeelne ajaleht Saarlane –üleüldine politika ajaleht maa- ja linnarahwale. Tõsi, lehe päris esimene, täpsemalt aga proovinumber nägi trükivalgust juba 1883. aasta detsembrikuu keskel.

Esialgu ilmus Saarlane üks kord nädalas (pühapäeviti) ja vaid kahel leheküljel. Lehe esimeste numbrite päises oli selle piiratud mahu põhjenduseks toodud järgmine seletus (kirjapilt muutmata): Selle pärast, et väinad ei kanna ja post pole mitte tulnud, ei või “Saar-lane” oma täises suuruses mitte ilmuda.

Seega võib oletada, et erinevalt läinudaastasest ja praegusest talvest oli aastavahetus 1883–1884 klimaatilises mõttes üpriski pehme – see segas isegi ajalehe väljaandmist. Kuid juba 1884. a veebruarist ilmus Saarlane neljaleheküljelisena, nagu tolleaja lehed ka mandrimaal.
Baltisakslasest väljaandja Saarlase vastutaja redaktor (praegu nimetatakse sellist tähtsat ametimeest vist vastutavaks väljaandjaks) oli Hartwig Saß.

Saaremaa Muuseumi kaheaastaraamatus 1993–1994 lk 153 (toim märkus Artur Alliku artiklile “Mälestusi Kuressaare trükikodadest…”) on kirjutatud: Hartwig von Sass (1857, Loona mõis – 1909, Kuressaare) lõpetas 1880. aastal majandusteadlasena Tartu ülikooli, ostis “Arensburger Wochenblatti” trükikoja ja hakkas 1881. aastal välja andma vahepeal seiskunud samanimelist ajalehte. 1884. aastal ka Saaremaa esimest eestikeelset ajalehte “Saarlane”. 1905. aastal müüs ta trükikoja ja mõlemad ajalehed K. Palgile.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)