Eelolev nädal möödanikus

Eelolev nädal möödanikus

 

Homme ootab meid ees kauaoodatud rahareform, jätame hüvasti krooniga ja käibele tuleb euro. Aga kas teate, et täpselt viiskümmend aastat tagasi, 1961. aasta 1. jaanuaril teostati tookordses Nõukogude Liidus samuti rahareform?

 Tõsi, tookord jäi raha nimetus endiseks – käibelt kadusid vaid nn vanad rublad ja kehtima hakkasid uued. Vahetuskurss oli järgmine: 10 vana rubla vastu anti 1 uus rubla. Tolleaegsed ajakirjanikud, ka need, kes Saaremaa Kommunismi Ehitajas töötasid, korrutasid üksmeelselt, et tegemist on Nõukogude valuuta tugevnemisega ja et rubla revalveerimine ei mõjuta kuidagi inimeste elatustaset. Samas mõistsid aga paljud, et de facto on tegu hindade varjatud tõstmisega.

Ühest ajalooraamatust lugesin poole sajandi tagust anekdooti, mis on ehk aktuaalne ka praegu, haakudes üpriski hästi euro tulekuga. Naine jõuab koju ja näeb, et mees on roninud voodi alla, paistavad vaid tema saapad. “Mida sa seal teed?” pärib naine üllatunult. Mees vastab: “Tead, töö juures maksti täna palka, mina pillasin selle aga maha ja raha veeres voodi alla, kuidagi ei suuda leida.”

Loo aktuaalsus seisneb selles, et kogu euroalal oleme meie siin Eestis ühed vaesemad, samas on aga euro väärtus krooniga võrreldes palju suurem. Seetõttu võibki juhtuda, et nii mõnegi eestimaalase sissetulekut mõõdetakse vaid euromüntides, mis tõepoolest võivad taskust pudenedes põrandaprakku lihtsalt ära kaduda. Siit moraal: olgem uue eurorahaga ettevaatlikud, hoidkem seda!

Kolmsada kuuskümmend aastat tagasi, 1651. aasta 1. jaanuaril krooniti Inglismaa hukatud kuninga Charles I poeg kui Charles II Šotimaa kuningaks. Tõsi, üsna pea, täpsemalt aga sama aasta septembris tuli tal pärast lüüasaamist Oliver Cromwellile lojaalsetelt vägedelt Worcesteri lahingus kodumaalt pageda. Charles II naasis aastal 1660, kui monarhia Suurbritannias taastati. Vabariiklik kord pidas Inglismaal vastu vaid 11 aastat.

Ja veel udusest Albionist. Kakssada kümme aastat tagasi, see oli XIX sajandi esimesel päeval, 1801. aasta 1. jaanuaril, hakkas kehtima seadus, mis sätestas liidu Suurbritannia ja Iirimaa vahel. Riigi ametlikuks nimetuseks sai Suurbritannia ja Iirimaa Ühendatud Kuningriik. Kui Iirimaa 26 katoliiklikku krahvkonda 1921. aastal aga sõltumatu vabariigi moodustasid, jäi Briti krooni valdusse vaid kuus Põhja-Iirimaa protestantlikku krahvkonda. Seepärast ongi nüüd Euroopa Liidu majanduslikult ja sõjaliselt ühe võimsama riigi ametlik nimi Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendatud Kuningriik.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)