Laanet: saarlaste toetusavaldusel Savisaarele pole õiguslikku jõudu (16)

Laanet: saarlaste toetusavaldusel Savisaarele pole õiguslikku jõudu

Foto: Egon Ligi

Venemaalt rahaküsimise tõttu Keskerakonna juhilt Edgar Savisaarelt volituste peatamist ja kohtusse pöördumist nõudnud erakonna Saaremaa piirkonna esimees Kalle Laanet ütles, et Savisaare külaskäiku saarele ja seeläbi saadud toetusavaldust ei saa nimetada siinse piirkonna ametlikuks otsuseks.

Kui teisipäeval teatas Keskerakonna Saaremaa piirkonna juhatus otsusest, et Savisaar peaks oma ja erakonna nime puhastamiseks pöörduma kohtusse, siis juba samal õhtul, pärast Savisaare ja teiste erakonna juhtfiguuride külaskäiku Kuressaarde, saatis erakonna pressiteenistus välja teate, nagu oleks Saaremaa piirkonna konverents toetanud Savisaare jätkamist.

Kalle Laanet (pildil) rääkis eilses Kadi raadio “Keskpäevatunnis”, et erakonna peasekretär Priit Toobal esitas kogunenud rahvale küsimuse, kas nad usaldavad või umbusaldavad Edgar Savisaart. Suur hulk inimestest tõstis käe, et usaldab, osa hääletas “ei” poolt ja osa seltskonnast jäi erapooletuks.

“Meedias on seda kajastatud Eesti Keskerakonna Saaremaa piirkonna aastakonverentsina. Aastakonverentsi saab aga põhikirja järgi kokku kutsuda vaid Saaremaa piirkonna esimees ehk mina, kooskõlastades selle aja ja koha erakonna bürooga. See kokkukutsumine toimus aga erakonna büroo poolt, mis on Tallinnas. Ehk siis õiguslikult ei ole sel puhul tegemist aastakonverentsiga,” selgitas Laanet. Tema sõnul oli tegemist valimiseelse koosviibimisega, millele viitas enne kogunemise algust ka Savisaar ise.
“Võime seal hääletada ükskõik mille üle, aga õiguslikku jõudu sel pole. Nii et ma ei loe seda umbusalduse avaldamiseks endale või juhatusele. See oli kokkutulnud seltskonna arvamus, mitte piirkonna otsus,” nentis ta.

Jäävad endale kindlaks

Savisaarelt ajutist volituste peatamist nõudnud Laanet kinnitas, et ei Savisaar ega keegi teine erakonnast pole temaga selle eest riielnud.
“Pean ausalt tunnistama, et kui Edgar Savisaar saabus Georg Ots Spa’sse, siis me kätlesime, tulime koos üles ega arutanud seda teemat. Ehk keegi ei riielnud minuga, keegi ei öelnud, et mind võetakse valimisnimekirjadest maha,” rääkis Laanet.

Vastuseks küsimusele, kas ta peab võimalikuks, et eriarvamuse tõttu võidakse ta valimisnimekirja esinumbri kohalt maha võtta, soovitas Laanet võtta elu päev haaval. “Vaatame, mis edasi saab. Teoreetiliselt on see muidugi võimalik. Kui juhatus ja volikogu otsustavad, et Kalle Laanet ei sobi viiendasse ringkonda ehk Lääne ringkonda valimiste esinumbriks, siis on see võimalik. See aga näitaks seda, et tegemist ei ole demokraatliku erakonnaga,” leiab Kalle Laanet.

Saaremaa piirkonna juht kinnitas, et siinne juhatus on endiselt veendunud selles, et Edgar Savisaar peaks pöörduma kohtusse ning selleks ajaks ka oma volitused erakonna juhina peatama. Kuigi Savisaar lubas GO spaas toimunud koosolekul inimestele, et seda ta ka teha kavatseb, puudub sellel lubadusel Laaneti hinnangul konkreetsus.

“Ta ütleb, et see plaan on, aga mina küll selget vastust ei saanud, millal see plaan realiseerub. Minu seisukoht ja meie ülejäänud kümne juhatuse liikme seisukoht oli, et see peaks toimuma võimalikult kiiresti,” märkis Laanet.
Savisaare sõnavõtust kõlama jäänu, et ta ei riski enne valimisi erakonda peata jätta, ei ole Laaneti sõnul kõige parem põhjendus.

“Ma täitsa mõistan, et ta arvab, et erakond ja tema ongi üks ja sama, aga ma arvan, et erakonnal on olemas minu arvates väga tubli tugev aseesimees Kadri Simson, kes tegelikult määrati erakonna esimehe esimeseks asetäitjaks. Ma arvan, et täna oleks küll tark, et Kadri võtaks selle vankri vedada,” rääkis Laanet.

Savisaar sai tasuta reklaami

Samas on igal halval asjal ka oma positiivsed küljed. “Ütleme nii, et erakonna esimees on saanud tasuta reklaamiaega meedias, ta on olnud kogu aeg pildis. Kui vaadata poliitilisest aspektist, siis olenemata sellest, on see positiivne või negatiivne reklaam, reklaam on reklaam ja see töötab ainult ühe suunitlusega – nimi kinnistub üha rohkem inimestele meelde,” tõdes Kalle Laanet.

Ühe kivi viskas Laanet intervjuud andes Savisaare kapsaaeda siiski veel, tõstatades küsimuse, miks ei teavitanud Savisaar erakonnakaaslasi kaitsepolitseiga vestlemisest ja võimalikust skandaalist varem. “Kui juba 3. novembril käis lugupeetud erakonna esimees kapos vestlusel, teadis ta, et kohe-kohe on probleemid tulemas. Miks ta ei rääkinud sellest ei juhatuse liikmete, ei oma lähedaste, nõuandjate ega sõpradega? Kui raha küsiti kirikule, siis miks seda salajas hoiti?”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)