Kirjutamine on raske, aga lugemine kerge (1)

Milleks on olemas ajalehed ja raadio? See on selge, et üks neist on lugemiseks ja teine kuulamiseks. Mida aga arvavad meie meediakanalitest lapsed? Alljärgnevalt saavad sõna Kärla lasteaia mudilased.

Mis on ajaleht?
Paber. Sealt saab lugeda, inimesed vaatavad sealt, mis uudised on, sealt saab lugeda kuulutusi, sealt vaadatakse, kes surnud on. Ajaleht on sõukene asi, minu issi seda vahest vaatab, kirjanikud teevad neid asju. Ajalehte saab osta poest. Ajaleht on see, mida minu mamma vaatab. Ajaleht on paber vaatamiseks.

Mis paber see ajaleht on?
Tark paber, sealt saab vaadata igasuguseid õnnetusi, mis on juhtunud.

Milleks ajalehte vaja on?
Muidu ma ei tea, kas juhtus õnnetus või ei juhtund. Sellepärast kui muidu uudist ei tule, kui vool ära läheb, saab lehest teda, mis on juhtunud. Ajalehte on vaja selleks, et suured inimesed saaksid lugeda. Siis kui emme tahab midagi kuskilt lugeda, siis ta võtab mingi kataloogi. Sõukest papa tööajalehte saab lugeda, kui papa tööl käib.

Milline ajaleht teil kodus käib?
Autobussi-, trammi-, rongi- ja igasuguste avariidega ajaleht. Minul käivad tavalised ajalehed, Barbie ajaleht. Minul käib valge ajaleht. Meil käib väike ajaleht.

Mida saab lehest lugeda?
Mis õnnetus juhtus ja mis õnnetus ei juhtund. Sealt saab lugeda kõiki asju, mis on juhtunud. Ajalehest saab lugeda seda, mida emme või papa või mamma tahavad lugeda.

Kes kirjutavad ajalehte?
Emad ja isad, kirjanikud, need, kes lehte teevad.

Kas kirjutada on lihtne?
Ei ole lihtne. Kirjutada ei ole lihtne, aga emmel ja issil ja mammal ja papal on lugeda lihtne. Ma arvan, et kirjutada on lihtne, aga kui sa kirjutad, peab pliiatseid ka paremas käes hoidma.

Kuidas pildid lehte saavad?
No joonistatakse ja mingisuguste arvutitega tehakse pilti, siis prinditakse välja. Nad teevad plakatitega. Fotoaparaatidega. Masinast. Pannakse arvutis. Nõnda, et kui seal öeldakse, mis on, tehakse pilt ja siis pannakse ajalehte. Joonistatakse. See pilt, mis sulle meeldib, selle saab teha.

Mida ajalehega kodus tehakse?
Loetakse ja vaadatakse.

Kui ajaleht on loetud, kuhu ajaleht pannakse?
Visatakse prügikasti. Ahju pannakse. Ajalehekorvi. Mõned täiskasvanud jätavad alles, mõned vist panevad kohe tulle. Ajaleht pannakse tagasi oma kohale, laua peale. Siis võib lehe ära visata, prügikasti. Siis pannakse leht kõrvale ja siis teinekord, kui midagi on vaja teha, siis pannakse sinna peale. Minu arust tehakse tuld sellega, siis, kui külm on. Siis pannakse laua alla, saab teisi võtta. Pannakse sinna, kus on tema koht.

Mis on raadio?
Muusika kuulamise asi. Sealt saab kuulata muusikat ja muinasjutte. Raadio on see, kust tulevad vahest mingid igasugused uudised, sealt inimesed kuulavad uudiseid. Raadio on see, millega saab muusikat kuulata. Minu mamma ja papa kuulavad raadiot. Kui mamma tõuseb hommikul üles, joob kohvi ära ja siis ta kuulab raadiost muusikat.

Kus seda kuulata saab?
Köögis, suures toas. Aga meie raadio enam eriti ei tööta, ainult Hiiumaal saame vaadata.

Mida raadios räägitakse?
Uudiseid. Raadios räägitakse sellest, kuidas on, kas on häid asju olnud või halbu asju olnud. Raadiost räägitakse ilmateate asjadest. Mammale räägitakse seal näiteks, et linnas sajab vihma ja et palju eurot tulevad.

Millist muusikat raadiost kuulata saab?
Ma ei saa aru, ingliskeeles on kõik. Ma ei tea kõike inglise keelest. Aga sealt tuleb ka igasugust, jõululaule. Plaat pannakse sisse, mis on sinu lemmik, ja siis kuulatakse seda. Koit Toome laulud on minu lemmikud. Minu mamma raadios on hästi palju muusikat ja laule.

Kas te tunnete ka mõnda neist inimestest, kes raadios räägivad?
Ei tunne eriti, sest ma ei ole selliste raadiote kuulaja.

Kes on ajakirjanik?
Onud ja tädid. Need, kes kirjutavad lehti.

Laste arvamused pani kirja Kärla lasteaia õppealajuhataja
Kaia Maidle

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)