Selle aasta viimased keskkonnaprojektid said toetust

Keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) nõukogu otsustas aasta viimasel koosolekul rahastada 462 keskkonnaprojekti kogusummas üle 425 miljoni Eesti krooni. Kõige rahamahukamad projektid on jätkuvalt veemajanduse valdkonnas ning kõige enam projekte toetatakse keskkonnateadlikkuse ja -hariduse valdkonnas.

Saaremaalt esitati 2010. a II vooru 32 projektitaotlust summas 12 205 752 krooni, rahastada otsustati neist 25 projekti summas 9 613 139 krooni. “Tehtud otsustes ja mahtudes erilisi üllatusi ei ole,” ütles keskkonnaprogrammide üksuse juht Heiko Põdersalu. “Jätkuvalt on taotlemisaktiivsus ja sellest tulenevalt ka meie toetusmahud madalamad kui mõne aasta eest, kuid õnneks on näha juba paranemismärke ja loodetavasti toob järgmine taotlusvoor taotlusi juba suuremal hulgal.” Kõiki rahastatud projekte näeb KIK-i kodulehel: http://www.kik.ee/et/taotlejale/keskkonnaprogramm/rahastatud-projektid.html .

Nõukogu kinnitas keskkonnaprogrammi järgmise vooru tähtajaks 15. veebruar i2011, kuid agarail taotlejail ei tasu taotlusvormi siiski veel täitma asuda. “Uuest aastast on tulemas kaks muudatust, millest üks on mõnevõrra tavapärasem ehk muutmisel on toetuste jagamist koordineeriv määrus ja finantseerimise kord,” selgitas Põdersalu. Teine muudatus puudutab taotlemise viisi. Nimelt valmib aasta lõpuks keskkonnaprogrammi uus andmebaas ja tänu sellele läheb keskkonnaprogramm uuest aastast täielikult üle elektroonsele taotlemisele.

“Uue programmi, mille nimeks sai KIK-is korraldatud konkursil KIKAS, loomine on kestnud juba tubli aasta ning kõik märgid viitavad, et järgmise vooru saame korraldada juba elektroonselt,” rõõmustas Põdersalu. “Taotlejale tähendab see seda, et tavapärase Exceli tabeli täitmise, printimise ja postitamise asemel tuleb end sisse logida meie süsteemi ning oma toimingud – nii taotlemine kui ka hilisemad protseduurid – KIKAS-es läbi viia. See aitab kokku hoida aega, sest projektide menetlemine muutub kiiremaks, samuti on see tunduvalt keskkonnasõbralikum, sest meie rahastustegevusega seotud paberite hulk on hirmuäratavalt suur.” Uus andmebaas avaneb 17. jaanuaril 2011.

Keskkonnatasudest rahastatavasse keskkonnaprogrammi suvisesse taotlusvooru laekus 643 taotlust, millest tunnistati nõuetele vastavaks ja saadeti sisulisse hindamisse 611. Keskkonnaprogrammi projektide sisulise hindamisega tegeleb üldjuhul keskkonnaministeerium, kus iga valdkonna jaoks on moodustatud hindamiskomisjon. Ainsa erandina hindab KIK koostöös kohalikest partneritest moodustatud komisjoniga maakondlikke keskkonnateadlikkuse taotlusi.

2000. aasta mais tegevust alustanud keskkonnainvesteeringute keskus on juhtiv keskkonnaabi ja -investeeringute suunaja. KIK suunab keskkonnakasutusest laekuva raha keskkonnaprojektide arendamisse, täidab Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi ja Ühtekuuluvusfondi keskkonnaprojektide rakendusüksuse ülesandeid ning rakendab rohelist investeerimisskeemi (CO2 kvoodi müük ja toetuste vahendamine). Samas on KIK-ist võimalik keskkonnaprojektide arendamiseks laenu taotleda.

Terje Volke
Keskkonnainvesteeringute keskuse projektispetsialist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)