Kaarma kaalub Kuressaare haridusruumist lahkumist (10)

Kaarma kaalub Kuressaare haridusruumist lahkumist

MÕTTEKOHT: Kaarma vallavanem Margus Mägi (vasakul) ja volikogu esimees Urmas Lehtsalu peavad otsustama, kuidas haridusalane koostöö linnaga edaspidi välja hakkab nägema.
Foto: Peeter Kukk

Kaarma vallas käivad tõsised arutelud valla haridusprobleemide ümber. Ühe teemana on tõstatunud ka ühtse haridusruumi leping Kuressaare linnaga, mis praegu näeb ette näiteks 2011. aastal tühjendada vallakassat ümmarguselt poolteise miljoni krooni jagu.

Kaarma vallavanem Margus Mägi nentis, et ehkki vallavolikogu on tõesti kaalunud ühtse haridusruumi kokkuleppest loobumise võimalust, ei tehta seda siiski 2011. aastal, vaid praegu käivad läbirääkimised lepingu muutmiseks 2012. aastal. “Peapõhjus on siin raha,” kinnitas Mägi, kelle sõnul käib linna haridusasutustes valla lapsi ligi 500–600. Kuna linn on tõmbekeskus ja arvatavasti selleks ka jääb, tekib vallavanema sõnul olukord, kus Aste ja Kaar-ma koolis jääb lapsi üha vähemaks ning see seab tõsise küsimärgi alla nende koolide rahastamise.

Kuressaare ja Kaarma ühtse haridusruumi leping, mis sõlmiti 2007. aastal, näeb ette mõlema omavalitsuse solidaar-set panustamist ka haridusasutuste investeeringute finantseerimisse. Vallavanema sõnul tähendabki 1,5 miljonit krooni Kaarma valla panust linna lasteaedadesse-koolidesse, mis üldkokkuvõttes teeb 14 protsenti panusest linna haridusasutuste nn investeeringutefondi.

Sellele summale lisandub Kaarma valla eelarvest veel 10–11 miljonit krooni üldhariduskoolide, lasteaedade ja huvikoolide kohatasudeks – sellestki läheb lõviosa Kuressaarele. Kuressaare linnavalitsuse haridusnõuniku Õilme Salumäe sõnul tähendaks Kaarma valla loobumine lepingust Kuressaare linnale seda, et Kuressaare koolide ja lasteaedade teeninduspiirkonnaks jääks Kuressaare linn ning sel juhul saaksid linna haridusasutustes käia ennekõike linna lapsed.

“Kindlasti peab Kaarma oma haridusstrateegia üle vaatama, täpselt samamoodi nagu tegi seda Kuressaare linn,” märkis Salumäe, tuues näiteks Kuressaare põhikooli teema. “Eks Kaarma peab vaatama, milliseid koole ta suudab üleval pidada ning kas näiteks Kaarma kooli, mis asub sisuliselt piirkonnas, kus lapsi ei ela, on ikka mõistlik praegusel kujul alles jätta.” Salumäe kinnitusel on ta Kaarma vallajuhtidega ühtse haridusruumi edasise toimimise pärast kohtunud mitmel korral, kuid lõpliku otsuse peab siiski tegema vald.

“Kindlasti on kõikidel väikestel valdadel oma koolide ülalpidamisega probleeme, sest mida väiksem on omavalitsus, seda rohkem neid küsimusi kerkib,” tõdes linna haridusnõunik, lisades, et eriti suured on mured kindlasti siis, kui vallal on mitu kooli.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)