Kinnisvaraturg on elavnenud laenu abita

Vaatamata suhteliselt madalale tarbijakindlusele on kinnisvaraturg hakanud näitama elavnemise märke, kasvades tehingute hulgalt 2009. aastaga võrreldes 25%. Samas on laenuga finantseeritud kinnisvaratehingute osakaal tipp-ajaga võrreldes oluliselt vähenenud.

Laenuturg näitas kolmandas kvartalis mõningast kosumist võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, kasvades aastaga 10%. “See kasv on aga olnud ootuspäraselt tagasihoidlik ning enne tuleva aasta lõppu ei prognoosi me ka suuremat tõusu. Peamine tegur on nõrk sisemaine nõudlus, mida põhjustab eelkõige hinnatõusust ja tööpuudusest tulenev madal tarbijakindlus,” selgitas Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktor Andres Tukk.

Panga hinnangul on kodu soetamiseks praegu hea aeg. “Laenuhind püsib suure tõenäosusega soodsal tasemel ka järgmisel aastal, samuti ei ole näha euribori hüppelist kasvu. Euro tulekuga kaob ära senine konverteerimistasu, mis avaldab samuti mõningast positiivset mõju laenu kuumaksele,” rääkis Tukk, lisades, et kinnisvara hinnad enam tõenäoliselt suurt kukkumist ei näe.

Vaatamata positiivsetele märkidele turul on endiselt probleemiks makseraskustes kliendid. Oktoobrikuu seisuga moodustavad Swedbanki laenuportfellist üle 60 päeva võlgu olevad laenud 3,8%. Turu keskmine on 4,4%, mis näitab, et Swedbanki võlglaste osakaal on mõnevõrra väiksem kui turul tervikuna.

“Suhtleme makseraskustes klientidega järjepidevalt ja püüame igaühele personaalselt leida parima võimaliku lahenduse olukorra parendamiseks. Kui kliendil on tekkinud makseraskused, siis on kõige olulisem tulla kohe panka ja sellest rääkida, sest mida varem me asume probleemiga tegelema, seda valutum saab olema ka lõpplahendus,” paneb Tukk kõigile südamele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)