Kopsupõletik murrab saarlasi haigevoodisse (5)

Saaremaal on praegu liikvel mitmeid erinevaid kopsupõletiku vorme ning haigestujaid on rohkem kui tavaliselt.

“Haigestunuid on tõepoolest tavalisest rohkem ja ikka igas vanuses, ei saa öelda, et oleks mingit vanuselist eripära,” ütles Saarte Häälele Kuressaare perearst Kersti Tuuling. Viiruslik kopsupõletik on Tuulingu sõnul suhteliselt healoomulise kuluga ja haiged paranevad hästi. “Oleme saanud kodusel teel ravida nii, et ei ole kohe vaja olnud haiglaravi. Kuid kopsupõletikku on siiski mitut liiki ja haiglas võib ilmselt olla ka bakteriaalseid vorme,” märkis perearst.

Viiruslike kopsupõletike korral ei tõuse Tuulingu sõnul veres põletikunäitajad nagu bakteriaalsel haigestumisel. Kindel sümptom, mille järgi kopsupõletikku kindlaks teha, on aga köha. “Kui ka vereanalüüs on ilus, on köha küllaltki tugev ja vaevab haiget nii päeval kui ka öösel,” selgitas Tuuling.

Arsti sõnul on haigetel enamasti ka palavik, kuid seegi ei pruugi väga kõrge olla. “Võib ka olla alla 37,5 kraadi, aga see püsib visalt mitu päeva,” nentis ta. Kersti Tuulingu sõnul tuleks inimestel sellisel juhul kindlasti oma perearsti poole pöörduda, kui köha ja palavik on püsinud juba 4–5 päeva ning paremaks läinud ei ole.

“Enamik inimesi tuleb ikkagi arsti juurde. On olnud ka nii, et inimene on juba kaks nädalat haige olnud kodus ja arstil pole käinud, kuid lõpuks pöördub ikka arsti poole. Selliseid on küll, kel haigus pikalt vindunud on,” tunnistas ta. Perearsti sõnul on inimesed üldiselt siiski küllalt teadlikud ja tunnevad oma tervise pärast muret, mistõttu eriti ei jääda koju n-ö iseeneslikku paranemist ootama.

Kopsupõletiku kindlakstegemise järel alustatakse kohe antibiootikumraviga olenemata sellest, mis on kopsupõletiku tekkepõhjuseks. Kui kaua kopsupõletiku väljaravimiseks aega kulub, sõltub Tuulingu sõnul konkreetse haige seisundist, palavikust ja paljudest muudest näitajatest. Reeglina vältab paranemisaeg, mil nina toast välja pista ei maksaks, 10 päeva kuni kaks nädalat.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 994 korda, sh täna 1)