Vale korsten võib punase kuke kohale meelitada (1)

Vale korsten võib punase kuke kohale meelitada

ÕNNETUS EI HÜÜA TULLES: Korstna ehitamise osas peaks eelnevalt konsulteerima asjatundjatega.
Foto: Egon Ligi

Tänavu on korstnad ja küttekehad põhjustanud Saare maakonnas juba 17 tuleõnnetust. Sageli on süüdi metallmoodulkorstnad, mille paigaldamisel või kasutamisel on inimesed eksinud.

“Selge põhjus on see, et süttivad materjalid pannakse kuumale pinnale liiga lähedale,” ütles Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe, kes on näinud kümneid õnnetusi, mida on põhjustanud küttekeha. Lindmäe sõnul on põhilised vead vale soojustusmaterjali kasutamine, vaatamata sellele, et vastavad ohutusnormid on olemas.

Lääne-Eesti päästekeskuse insenertehnilise büroo juhtivinspektori Gerhard Rooda sõnul tehases toodetud metallmoodulkorstnad, mis on õigesti valitud ja paigaldatud, mõistliku kütmise korral probleeme ei tekita. “Tulekahjusid võivad põhjustada metallist isevalmistatud suitsutorud või liiga madala töötemperatuuriga mooduli kasutamine, mis kuumeneb üle,” rääkis Rooda, lisades, et põlevast materjalist vaheseinast või laest läbiviikudes ei ole nõuetekohaseid katikuid või kasutatakse vale materjali (ehituslik soojustuskivivill tehnilise asemel).

Samuti on probleemiks ülekütmine. Seega eksitakse tema sõnul mitme asja vastu, valitakse ka näiteks lihtsalt vale küttekeha. Rooda tõi näiteks, et inimene ostab endale kusagil lõunapoolses riigis toodetud kamina, mis on mõeldud vaid meeleolu loomiseks ja kuhu võib panna vaid paar halgu. Kaminatel on aga erinevad töötemperatuurid. Kui sellist meeleolu loomiseks mõeldud kaminat kasutatakse toa kütmiseks, siis kuumeneb see üle ja põhjustabki õnnetuse.

“Ostetakse moodulkorsten, aga pannakse sinna taha saunakeris,” tõi Rooda teise näite, selgitades, et moodulid on isoleeritud (kolmekihilised) ja isoleerimata. Iseseisvaid korstnaid saab ehitada isoleeritud moodulitest. Metallmoodulkorstnaid toodetakse suitsugaasi erinevate töötemperatuuridega arvestades ja valik sõltub küttekeha tüübist.
“Kõige kõrgema temperatuuriga on saunakerised, kus eestlaste kütmiskombeid arvestades kipuvad euronõuded lahjaks jääma,” selgitas Rooda, miks saunades korstnad kuumenevad.

Gerhard Rooda soovitab kõikidele, kes hakkavad maja või sauna ehitama, eelnevalt kindlasti konsulteerida mõne asjatundliku ehitusspetsialistiga. “Ehitajad rikuvad mõnikord paigaldamisnõudeid, kui üritatakse kokku hoida ning ei kasutata tööstuslikke ja sama tehase ühendusdetaile või soovib tellija mittestandardset lahendust, mille töökindlust on raske hinnata,” teab Rooda. Ta lisas, et siin sõltub ikka omaniku enda tegevusest palju nii küttesüsteemi valikul, projekteerimisel kui ka ehitamisel ning ehitusjärelevalve peab samuti olema.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 208 korda, sh täna 1)