Omavalitsused tambivad esimesed eurod lumme (12)

Omavalitsused tambivad esimesed eurod lumme

LUMEKOMBAIN: Kuressaare linnas tegutseti eile uue tehnikaga, mis oma ideelt meenutas kombaini.
Foto: Raul Vinni

Ohtralt maha sadanud lumi on sundinud omavalitsusi tegelema taas lumekoristusega. Eelmisest rekordtalvest veel paranemata eelarvehaavad saavad uut soola, valu aitab leevendada valitsuse abiraha. Suuremad summad saab õnneks tasuda siiski järgmise aasta algul, uuest eelarvest ja eurodes.

Selle aasta eelarvet aitab säästa vabariigi valitsuse eilsel istungil vastu võetud otsus eraldada reservist omavalitsustele 15 miljonit krooni just lumekoristuseks. Teehoiurahadega samadel põhimõtetel (lähtutakse teede ja tänavate mahust – toim) jagatud rahast sai Saare maakonnas suurima summa Kuressaare linn – 131 700 krooni. Kogu maakond sai kokku 760 600 krooni.

“Abiks ikka. Selle raha eest saab kahel tõsiselt lumerohkel hetkel linna lumest peaaegu puhtaks vedada,” ütles abilinnapea Kalle Koov. “Täna tehtavate tööde eest peaksime reaalselt tasuma siiski jaanuaris. See tähendab tulevase eelarveaasta rahast. Kõigi eelduste kohaselt peame linna 2011. aasta eelarvesse planeerima selle aasta reaalsete kuludega võrreldava lumekoristuskulu,” rääkis Koov. Linna järgmise aasta eelarve on praegu veel volikogus menetlemisel.

Poolesaja tuhande krooni ulatuses lisaraha saanud Valjala vald ei pea tänu sellele rahale oma eelarve reservi kallale minema. “Detsembrikuus saame selle rahaga hakkama ega pea hakkama reservist lume jaoks raha võtma. Uuel aastal saab siis juba uue eelarve kallale asuda,” ütles vallavanem Kaido Kaasik.

Järgmise aasta riigieelarve on kinnitatud ja sealt tuleb taas raha teehoiuks. Samas võib juhul, kui lund samamoodi edasi sajab, korduda selle aasta stsenaarium, kus teehoiu raha lumekoristuse tõttu juba enne teeremondi hooaega miinustes on. Esialgu EMHI suurt lumesadu ei ennusta, kuid täpsemad prognoosid küündivad siiski vaid nädala lõpuni.

Lumevedu algas

Kuressaare alustas lume linnast väljavedu eile. “Vaadates ilmaprognoosi kuu lõpuni, tuleb tõdeda, et lund lubatakse juurde pea iga päev, mis tähendab, et päris lund välja vedamata me sel aastal aastat siiski lõpetatud ei saa,” tõdes Kalle Koov. “Teeme seda aga ikkagi põhjaliku kaalutluse järel.”

Eilsete varaste hommikutundideni mitme veoautoga peamiselt Tallinna ja Lossi tänava ning linna keskväljaku ja parklate lumest tühjaks vedamine erines veidi eelmistest aastatest. Nimelt kasutas Linnamajandus tänavatel uut tehnikat: traktori ees oleva saha ja tõmbemehhanismiga juhitakse lumi vastava toru kaudu traktori kõrval sõitva veoauto kasti. Parklates ja platsidel käib töö ikka vanamoodi – lumi tõstetakse kopaga autokasti.

Kuresaare Linnamajanduse juhataja Urmas Raik tunnistas, et võrreldes varasema tehnikaga on töö uue traktori külge kinnitatava süsteemiga kiirem. “Kaks ja pool kuni kolm minutit kulub ühe autokasti täitmiseks,” märkis Raik, lisades, et kopaga oli töö aeglasem ja sulges lume autole laadimise ajaks kogu tänava. Nüüd liiguvad traktor ja veoauto tänaval paralleelselt edasi.

Palju eile lund linnastaadioni lähedal asuvasse parklasse ladustati, Raik veel öelda ei osanud. Töö jätkub ka lähiöödel. Kuid nagu ikka on kellegi õnnetus kellegi teise õnn. Samal ajal kui omavalitsused kraabivad lumekoristuseks kokku eelarveriismeid, saavad lumetõrjega seonduvaid teenuseid pakkuvad ettevõtjad vaid rõõmustada.

“See on puhas valge kuld,” muigas üleeile öösel jalaga lumekuubikut tonksates üks Kuressaares lumekoristusel osalenud inimene.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)