Saaremaa mässust ilmus raamat (14)

Saaremaa mässust ilmus raamat

AJALOOLINE KIRJASÕNA: Pea aasta tagasi esitles Piret Hiie Saaremaa Merispordi Seltsi ajaloo-raamatut. Saaremaa mässu uut käsitlust esitletakse Kuressaare linnuse Roosas saalis neljapäeval kell 16. Raamatu kaane kujundas Ain Vares.
Foto: Raul Vinni / Ain Vares

Saaremaa muuseumi toimetiste sarja 6. raamatu “1919. aasta mäss Muhu- ja Saaremaal” aluseks on muuseumi vanemteaduri Piret Hiie magistritöö. Teema vajas autori arvates uut ja põhjalikumat uurimist.

““1919. aasta mäss Muhu- ja Saaremaal” annab varasematest põhjalikuma ülevaate 1919. aasta veebruaris Eesti Vabadussõja tagalas aset leidnud talurahva mässust valitseva võimu vastu,” märgitakse 120-leheküljelise pehmekaanelise raamatu tutvustuses.

Autor ütles Saarte Häälele, et kevadel Tartu ülikoolis kaitstud magistritöö teema on tema arvates selline, kus paljud asjad vajasid aegade muutumise tõttu taasuurimist ja ka ülevaatamist. “Ajaloolasena teadsin, et tegemist on ühe sellise teemaga, mis vajas uut ja põhjalikumat uurimist nii või teisiti. Nõukogude ajal käsitleti seda mässu ju ülestõusuna ja paljud asjad vajasid ümberhindamist,” rääkis Hiie.

Tema sõnul oli veidi üllatav see, et Eesti riigiarhiivis leidus päris palju selliseid allikaid, mida varasemad mässu uurijad polnud peaaegu üldse kasutanud või on neid kasutatud vaid põgusalt. “Teine üllatus on olnud see, et antud teema vastu on näidatud üles päris palju huvi ja mitte ainult saarlaste poolt,” ütles Piret Hiie.

Hiie märkis, et ajaloolasena on vahel hea uurida erinevaid teemasid, siis ei muutuvat asjad liiga ühekülgseks. “Purjetamise ajalugu on mulle siiski kõige hingelähedasem ning kindlasti ma jätkan selle teema uurimist ka tulevikus,” andis autor lootust, et tema sulest on tulevikus ajaloolist kirjasõna veelgi oodata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)