Monika jättis tuhanded saarlased pimedusse (5)

Monika jättis tuhanded saarlased pimedusse

PIDU KÜÜNLAVALGEL: Rauni POÜ ja Tagavere Optimistide ühine jõulupidu laupäeva õhtul Tagavere seltsimajas jätkus kadunud voolu tõttu küünlavalgel. Pillimees Mihkel Mereäär haaras akordioni ja pidu läks hoogsalt edasi. Vasakult Elle ja Ahti Mäe, tuld näitab Andres Tiitma.
Foto: Ivika Laanet

Ööl vastu pühapäeva kadus umbes tuhandest Saaremaa majapidamisest elekter ning mitmed laupäeva õhtul alanud üritused lõppesid küünlavalgel.

“Reede õhtuks olid [tormi] Monika tagajärjel tekkinud katkestused Saaremaal likvideeritud, jäi ainult kaks madalpingeriket,” ütles Saarte Häälele Eesti Energia pressiesindaja Marina Bachmann, lisades, et suuremaid probleeme põhjustas laupäeval sadama hakanud tihe lumi.

“Kuna temperatuur kõikus 0 kraadi ümber, siis liinid jäätusid ning esines puude murdumisi liinidele ja juhtmete katkemisi,” rääkis Bachmann, täpsustades, et pühapäeva hommikul oli Saaremaal elektrita 1174 majapidamist. Eile päevaks olid pooled elektrikatkestustest likvideeritud.
Peod lõppesid küünlavalgel

Sandla kultuurimajas tähistati laupäeva õhtul Naiskodukaitse 85. aastapäeva. Kui elekter ära läks, süüdati laudadel küünlad ja pidu võis jätkuda. Sarnaselt toimiti ka Tagavere seltsimajas Rauni POÜ ja MTÜ Tagavere Optimistid ühisel jõulupeol. Hoopis raskem oli Kaarma vallas lehmi pidaval Liia Sooäärel, kel elekter kadus just õhtuse lüpsi ajal ja seega tuli töö lõpetada käsitsi. Piisavalt kiiresti ei olnud võimalik ühtegi tagavaravarianti organiseerida. Eile aga töötas laudas juba generaator.

“Ootan ikka elektrit õhtuks tagasi,” ütles Liia Sooäär eile Saarte Häälele, lisades, et laupäevaõhtune lüps lõpetati kalmuküünalde valgel. Sooääre sõnul ei ole elektrikel kerge lume sees viga üles leida ja kui tema esimesel korral järele küsis, millal tallu voolu tagasi saab, vastati, et läheb mitu päeva. “Paluti veel leida alternatiiv,” rääkis Sooäär ja lisas, et on voolukatkestustest tüdinud ning paneks hea meelega üles tuulegeneraatori.

“Aga luba on raske saada,” lisas Sooäär, märkides, et kui keegi tahaks Kaarma vallas Meedla küla kandis kampa lüüa, siis tema teeks selle mõtte teoks ka. “Vaat see olekski alternatiiv,” muigas naine. Eesti Energiast kinnitati, et sügava lume tõttu on rikete likvideerimine endiselt raskendatud, kuna teed ja metsakoridorid on kinni tuisanud, mis muudab rikkekohtadele ligipääsemise väga aeganõudvaks.

“Elektriliinide koridorid on tehnika ja inimeste jaoks raskesti läbitavad,” ütles Marina Bachmann, lisades, et mõne rikke leidmiseks ja parandamiseks tuleb elektrikutel kilomeetreid metsa läbida. Bachmann kinnitas, et jaotusvõrgu töötajad annavad endast parima, et elektrivarustus saaks taastatud võimalikult kiiresti. Kõige rohkem said nädalavahetusel kannatada Saare-, Harju-, Järva-, Pärnu- ja Lääne-Virumaa elektrivõrgud, enamik riketest on tänaseks siiski likvideeritud. Samas on tõenäoline, et elektrikatkestusi tuleb veel, sest ilmateade lubab ka lähipäevil lumesadu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 131 korda, sh täna 1)