Primus otsib suurest jamast väljapääsu (33)

Saaremaa suurimasse ehituskontserni Primus kuuluv Primus Saare OÜ on advokaatide vahendusel võlausaldajatele laiali saatnud teatised, et firma soovib kokku leppida võla ajatamises ja läbi viia ettevõtte ümberkorraldamise, mille käigus ema- ja tütarettevõtja ühinevad.

“Mina, Priit Riim, kes on Primus PR kontserni juhataja ja omanik, kinnitan, et meie tegevuses on ilmnenud makseraskused, põhjuseks on konkreetsest hinnast alltöövõtjate hinna suurenemine ja ka eksimised ehitushinna määramisel. Põhimõtteliselt on olukord selline, et sellises olukorras on mul tegutsemiseks kaks võimalust: üks on see, et ma tõstaksin käed püsti ja lõpetaksin ettevõtte tegevuse, ja teine on see, et ma leian võimaluse võlgade tasumiseks ja ajatamiseks, et välja tulla ja edasi panna. Me oleme valinud praegu teise tee, et me ei pane pead põõsasse,” ütles Primuse kontserni omanik Priit Riim Saarte Häälele.

Lepime või kõrbeme

Peamiselt oma emafirmale Primus PR alltöövõttu teinud Primus Saare on olnud viimasel ajal tegev mitmete maakonna suuremate objektide valmimise juures – Leisi keskkool, Auriga keskus, Maxima. Käimas on tööd Kuressaare linnuse renoveerimisel ja veel mitmel suuremal ja väiksemal objektil.

Advokaadibüroo Lextal vandeadvokaadi Üllar Talviste allkirjaga on võlausaldajatele saadetud erinevaid pakkumisi. Saarte Hääle andmetel on pakkumised koostatud vastavalt sellele, palju konkreetsele ettevõttele võlgu ollakse, ja püütud neid sel kombel grupeerida.

Kirjas märgitakse ka, et pakutavad tingimused on tulemuslikud vaid siis, kui sellega soostuvad kõik võlausaldajad. ”Juhime tähelepanu sellele, et Teie võlgniku pankrot tagaks võlgniku praeguse vara ja vahendeid ja kohustusi arvestades Teie nõude rahuldamise ca 10% ulatuses” kõlab kirja lõpus olev klausel, mis tähendab, et kui vähemalt üks osanikest ei ole nõus, on Primus Saare OÜ pankrot ukse taga ja ei keegi ei saa sealt suurt midagi.

Võlausaldajaid ei ole aga mitte üks, vaid Saarte Häälele teadaolevalt vähemalt 40. Võlguolevate summade puhul räägitakse kokku kümnetest miljonitest kroonidest. Kirjas märgitakse ka, et Primuse kontsernis on käsil ümberkorraldused, mis näevad ette ka kontsernisisese ühinemise, et tagada jätkusuutlikkus ja võlgade tasumine.

Saarte Häälega vesteldes Priit Riim detailidesse laskuda ei soovinud, kuid märkis, et käsilolevaid objekte asjade selline käik ei mõjuta. ”Meil on need tegevusplaanid n-ö läbi mõeldud, aga me oleme täna ikkagi heas usus, et suudame kokku leppida inimestega väikese viivituse osas,” ütles ta.

”See situatsioon ongi praegu selline, et kui meil lastakse käsilolevad objektid ilusasti lõpuni viia, sealt raha kätte saada, siis olukord ei olegi nii katastroofiline. Kui seda kokkulepet ei tule, tõmmatakse tool alt ära, siis… kui mees kutsub naise altari ette ja naine altari ette ei tule, siis jääb ju kokkulepe ära,” tõi Riim näite.

Eile toimunud ja järgmisel nädalal jätkuvad võlausaldajate koosolekud peaksid tooma selguse, kas Primust usaldatakse ja lastakse tal tööd edasi teha. Kõik võlausaldajad kuuldavasti väga leebed ei ole, Saaremaal on Primuse jaoks nii mõnegi tarnija konto juba lukku pannud ning ka Riim tunnistab, et kõik nende tegevusplaanidega nõus ei ole.

”Nii nagu ikka elus on, on palju neid, kes on nõus, ja natuke vähem on neid, kes ei ole nõus. Ja on ka kategoorilisi, kellega tuleb individuaalselt tegeleda,” rääkis ta. Riim avaldas veel kord lootust, et tal õnnestub paari päevaga need kokkulepped ära sõlmida ja pingutada selle nimel, et lähiaasta jooksul saaksid asjad klaariks.

Kõik on kõigile võlgu

Priit Riim märkis, et kehvad ajad on kõigil ning paljud poevad lihtsalt varju ja hoiavad madalat profiili. ”Ma isiklikult tean, et EBC on võlgu ja Tesman on poolele maailmale võlgu, nende seis ei ole kaugeltki parem,” märkis Riim. ”Kellegi surve põhjal on Saarte Hääl n-ö kohe kõvaks aetud,” lausus Riim, et ega asja ajakirjandusse jõudmine elu kergemaks tee. ”Mida rohkem te õli tulle valate, seda raskemaks te meie olukorra teete. Seda raskem on meil kokku leppida kellegagi.”

Tesmani juhataja Lembit Soe ütles Saarte Häälele Riimi avalduse kohta, et proovigu viimane ise oma asjadega joonele saada ja ärgu teiste pärast muretsegu. EBC juhataja Ago Arge ütles, et ta parem ei hakka selliseid väiteid kommenteerima. Saarte Hääleni jõudnud väidete kohta, et Primus on juba pikemat aega tegelenud alapakkumiste esitamisega ja kõik praegu toimuv on selle tagajärg, arvas Riim, et tegu on pigem konkreetsete isikute levitatud pahatahtlike juttudega.

”Kui meenutada linnuse pakkumist, siis oli seal Tesmani pakkumine kõige odavam ehk selle käsitluse järgi siis alapakkumine. Ja Leisi kooli peale oli ju ka kaks pakkumist vist, mis olid meie omast odavamad, kui mu mälu mind ei peta. Selles mõttes, et kui me ei oleks seal olnud, siis oleks teised pakkujad umbes samas hinnaklassis lepingusse läinud,” ütles Riim.

Kahtlustab konkurenti
Pärast artikli algversiooniga tutvumist lisas Priit Riim järgmise lause: ”Lembit Soe puhul tuleb arvestada, et tegemist pole konkurendiga, vaid ülimalt pahatahtliku isikuga, kes kihutab allhankijaid üles esitama kaebusi. Ka Vene ajal oli isikuid, kes sisustasid vaba aega pöördumisega seltsimehelikusse kohtusse ja Moskvasse. Priit Riim ei kahtle, et ka osa käesoleva artikli aluseks olevast informatsioonist on tulnud Soe poolt, sest artikli tonaalsus on meie äri kahjustav.” Lembit Soe ütles selle väite peale veel kord kommentaariks, et Riimil ei tasuks teiste asjade pärast muretseda, vaadaku ise, kuidas ta endaga hakkama saab.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 553 korda, sh täna 1)