Aare Luup ja Kaido Jalakas pühitsetakse vaimulikuametisse

Järgmisel laupäeval ordineeritakse Kuressaare Laurentiuse kirikus diakoniordinatsiooni jumalateenistusel ametisse Aare Luup ja Kaido Jalakas.

Kuressaare Laurentiuse koguduse õpetaja Anti Toplaan ütles, et kuna Aare Luup elab Muhu saarel, kujuneb tema põhiliseks teenimiskohaks Muhu Katariina kirik ja kogudus. “Kokkuleppel praostiga võib ta kaasa aidata ka Pöide ja Orissaare koguduse teenimisel,” lausus Toplaan.

Kaido Jalakas määratakse praostkonna vikaardiakoniks, mis tähendab valmisolekut teenida seal, kuhu praost palub tal minna. Suurim vajadus on Anti Toplaane sõnul hetkel Hiiumaa kogudustel, kus on viie koguduse peale ametis vaid üks vaimulik. Kummalgi ordineeritul ei kujune diakoniamet nende põhitööks, palka teenivad nad teistes ametites.

Anti Toplaan selgitas, et üha sagedamini on teoloogiline haridus inimesele teiseks kõrghariduseks ehk inimesed lähevad seda eriala õppima küpses keskeas. “On muidugi ka neid, kes asuvad teoloogiat õppima pärast gümnaasiumi. Diakoniamet esindab vaimulikuameti kolmeastmelise (diakon, preester, piiskop) ordinatsiooni esimest ehk alamvaimuliku astet.

Diakon ei ole reeglina iseseisev vaimulik, vaid koguduse õpetaja (preestri) abiline,” seletas Anti Toplaan. Ta lisas, et kuna igas koguduses ja piirkonnas ei ole meie oludes oma kirikuõpetajat, on kirik ordineerinud diakoniks vastava hariduse ja kutsega inimesi lähtuvalt vajadustest. “Nii võivad diakonid teenida praktikas suhteliselt iseseisvalt, aga nad vastutavad oma tegevuse eest ja annavad aru lähimale õpetajale või praostile, kes on diakoni otsene ülemus ja juhendaja.

Diakon peab vastama kirikus kehtestatud hariduslikele ja muudele nõudmistele. Diakoni ametit võib mõni inimene pidada terve elu, aga teha seda ka lühemat aega, enne õpetajaeksami sooritamist ja õpetajaordinatsiooni.” Aare Luup on juba kaitsnud magistrikraadi ja on andnud nõusoleku pärast Muhu õpetaja Soome elama kolimist võtta enda peale koguduse elu korraldamise küsimused. Ta õpib edasi pastoraalseminaris ja valmistub seal saama kirikuõpetajaks.

Kaido Jalakas on teoloogiat hakanud õppima isiklikust huvist. Ta on läbinud teoloogia baaskursuse, aga tema õpingud jätkuvad pärast ordinatsiooni. “Vaimulikukutses peab olema kaks kutsumist. Ühelt poolt Jumala kutse, ehk inimene peab olema usuliselt motiveeritud või veendunud oma vaimulikukutses. Teisalt peab olema koguduse kutse, ehk peab olema koht või kogudus, kus inimene saab seda kutset realiseerida,” ütles Anti Toplaan.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 109 korda, sh täna 1)