“Soovilaegas” ja “Enne pidu” – kaks lustilist jõuluetendust

“Soovilaegas” ja “Enne pidu” – kaks lustilist jõuluetendust

 

Jõuluetendustega on meil nii nagu mitme muugi asjaga siin Eestimaal – kui pole, siis pole ühtegi ja kui on, siis ikka paarikaupa. Publikuhuvi näitab juba seegi, et suur osa etendustest on juba välja müüdud või broneeritud. Ja seda mõlema lavastuse puhul. Kes tahab võrrelda ja teada saada, kas seekord on all Piibeleht või Vestmann, peab mõlemat imetabamist ise vaatama minema. Järgmisteks jõuludeks võiks küll ühe suurema ja ühise jõulumaa üles ehitada. Kas või linnaparki, linnuse ümber ja sisse. Sellele mõtlema hakata on praegu just paras aeg.

Kuressaare Linnateatri jõuluetendus

Jõuluetendustega on alati üks igavene häda. Selles mõttes, et hääd materjalid on lootusetult ära mängitud ja uusi pole kuskilt võtta. Seepärast ongi linnateatri rahvas valinud raskema või hoopis loomulikuma tee. Aarne Mägi võttis kätte ja kirjutas loo “Soovilaegas” ise valmis, lavastas ära ka. Ja tulemus on lastepärane, rõõmus ja helge. Aarnel jookseb mõte ja jookseb sulg. Tekst on lastepärane ja ei lase ka vanematel igavleda.

Tõdemust, et soovid ei tohi olla kurjad, et ahneks ei tohiks minna ja et mittemateriaalsed soovid on väärikad!, on kena jälle meelde tuletada. Tegelikult on etendus vaid üks osa põnevast jõuluretkest mööda teatrimaja. Kõigepealt pannakse kohvikus tädi Leena juhendusel jõulusai ahju, siis kirjutatakse sinises saalis valmis oma jõulusoovid, mida etenduse käigus kolm vahvat päkapikku Asjalik (Piret Rauk), Unimoos (Liisa Saaremäel) ja Tulitakus (Argo Sannik) loevad ja jõudumööda täidavad.

Muidugi tuleb lõpuks jõulumees ka, kes oma kohalviibimise ja heade soovidega kõiki rõõmustab. Soovi korral jagab jõulumees lastele asutuse poolt kaasa pandud kingipakke. Rõõmustab see, et linnateater on hakanud endale koolinoortest tulevasi näitlejaid kasvatama. Miks ei võiks nii Liisa kui ka Argo tulevikus sellesama teatri palgal olla. Noored tulevad oma rollidega kenasti toime ja Piretit on alati hea vaadata, mängigu ta siis keda tahes.

Etendus koos ringkäiguga kestab umbes tunni. Tänaseks on piletid juba läbi müüdud, ainult etendust, ilma saia ja ringkäiguta, saab näha veel kahel korral, 8. ja 9. detsembril.

Rahvateatri jõuluetendus

Saaremaa Rahvateatri jõuluetendust “Enne pidu”, mille teksti autor ja lavastaja on teatri tegevjuht Ellen Teemus, peab vaatama minema piiskopilinnusesse.

Lugu saab alguse ühest pisikesest panipaigast, kus on nii vaikne, et isand Sool, emand Suhkur, preili Pipar, Kaneelipoiss ja Laisk-Liisu (parempoolsel fotol, Ellen Teemuse kehastuses) on mõnusas unes. Kellakägu on hoopis häälest ära ja kastrulid norskavad… Aga mitte liiga valjusti, muidu hakkaks signalisatsioon tööle. Päkapikke see ei häiri. Ja neid on etenduses lugematu hulk, kõik Tiiu Haaviku poolt kenasti tantsima pandud.

Näitlejate elu pole autor-lavastaja just kergeks teinud. Kas te kujutate ette, kuidas mängida kaneelikoort või tükksuhkrut? Kuidas see õnnestub, tuleb juba linnusesse vaatama minna. Pühapäevases proovis oli askeldamist veel nii lavastajal kui ka osatäitjatel, aga küllap esietenduseks sõnad pähe ja sammud selgeks saavad. Etendus kestab ligi tunni.

Lavastuses teevad kaasa Merike Meriloo või Ellen Teemus, Virgo Neemre, Tiiu Zabellevitš, Ursula Rahnik, Rando Väljaots, Emma Lotta Rand, Airike Vipp, Marta Neeme, Kaisa Papp, Karoli Priske, Risto Paiste ja Tiiu Haaviku tantsulapsed. Etendused on 12. detsembril kl 13 ja 15, 13. detsembril kell 13 ja 15 (reserveeritud), 15. detsembril kell 15 (reserveeritud) ja 18. detsembril kell 13 ja 15.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)