Haeskas kaob elekter pisemagi tuulega (3)

Niipea kui ilm natukegi halveneb, kaob Pihtla vallas Haeska kandis elekter ning see on hakanud tõsiselt häirima külaelanike igapäevaelu.

Haeskas elav Marika rääkis, et esmaspäeva hommikul tal majapidamises elektrit ei olnud. Kui ta riketetelefonile helistas, lubati elekter paari tunni jooksul taastada, ent voolu ei olnud tal teisipäeva päevalgi. “Oleme külmas, ilma veeta,” kirjeldas Marika olukorda, lisades, et loomadele sulatavad nad joogiveeks lund.

Kui elektrikatkestused oleksid vaid tormi ja suure lumesajuga, siis suudaksid nad veel olukorraga leppida, kuid naise kinnitusel kaob Haeskas vool juba pisemagi tuule korral. Tema sõnul on käidud elektriliine ka pingutamas, kuid olukord ei ole siiani paranenud. “Loomulikult põhjustavad elektrikatkestused inimeste pahameelt ja häirivad igapäevaseid toimetusi,” kommenteeris Eesti Energia pressiesindaja Marina Bachmann.

“Palume vabandust ebamugavuste pärast ja saan kindlalt öelda, et Jaotusvõrgu elektrikud teevad alati kõik nendest sõltuva, et kliendid saaksid voolu tagasi nii kiiresti kui võimalik.” Bachmann selgitas, et kuna Eestis on 86% elektriliinidest õhuliinid, siis paraku avaldavad ilmaolud elektriliinidele suurt mõju. “Ükskõik kui heas korras liinid ei oleks, mõjutavad õhuliine tuul, lumi, jäide jne ning seetõttu tekivad ka elektrikatkestused,” märkis Bachmann. Ta lisas, et tugevate tuultega murduvad liinidele puud ja suuremad oksad, raske lume all vajuvad puuoksad liinidele, mis samuti häirib klientide elektrivarustust.

“Näiteks ühe rikke parandamisel ja taaspingestamisel võib selguda järgmine rike, rikke parandamine võib osutuda planeeritust keerulisemaks (puud on liinidele langenud mitmes kohas, postid maas jms) ning seetõttu pikeneb ka voolu taastamise aeg,” selgitas Bachmann, miks elektrikatkestus võib vahel venida pikemaks. Ilmastiku mõjude vähendamiseks tuleb Bachmanni sõnul õhuliinid asendada maakaablitega ja sellega tegeleb Jaotusvõrk pidevalt.

Jaotusvõrgul on kokku ca 60 103 km erinevat tüüpi liine, nendest on õhuliine 47 479 km ning kõigi nende asendamine on Bachmanni sõnul väga kulukas tegevus. Seega pole, enne kui õhuliinid ei ole amortiseerunud, neid mõistlik demonteerida. Eesti Energiast saadetud andmete põhjal oli esmaspäeva hommikul kell 10 Saaremaal elektrita 218 Eesti Energia klienti: Kaarma vallas 76, Leisi vallas 24 ja Pihtla vallas 18.

Üksikuid madalpinge katkestusi võis olla ka mujal Saaremaal. Ööl vastu esmaspäeva puhus mitmel pool Eestis üsna tugev tuul, mis põhjustaski elektrikatkestusi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)