Saare puudega inimeste toimetulek on piiripealne (2)

Puudega inimesed ütlevad, et majanduskriis on nende elu halvemaks muutnud, selgus puuetega inimeste koja küsitlusest, mille korraldamiseks andis raha Euroopa Komisjon.

Eesti Päevaleht kirjutas, et enamik Eesti puudega inimesi elab praegu töövõimetuspensionist, mis on keskmiselt 2700 krooni, ja toetusest, mis jääb mõnesaja krooni piiresse. Puudega inimeste maakondlikud kojad küsitlesid 460 inimest Põlva-, Võru-, Ida-Viru- ja Saaremaalt.

Inimestelt küsiti, kuidas on muutunud nende sotsiaalma­janduslik olukord ja toimetulek viimasel kahel aastal. Suurem osa vastas, et olukord on läinud halvemaks. Puuetega inimeste koda näeb seega majanduskriisi mõju puudega inimeste vaesuse süvenemises. Samal ajal tuleb arvestada, et küsitlusele vastasid kodade liikmed, kes on tavaliselt aktiivsemad ja hakkajamad. Seetõttu võib üldine pilt veel süngem olla.

Saaremaa puuetega inimeste koja juhataja Veronika Allas, kes aitas küsitlust korraldada, märkis, et inimeste toimetulek Saaremaal kõigub tõesti piiri peal. “Meil on suurim probleem transport – inimesed ei saa isegi ühest vallast teise. Bussid käivad vaid paar korda nädalas,” kirjeldas ta. Allas tõi välja, et valdades ei ole päevakeskusi ning üldse on enamik teenuseid koondunud üksnes Kuressaarde.

“Kannatanud on toidulaud. Väga paljud lapsevanemad on mures oma laste pärast – nad ei saa neid transpordi puudumise tõttu näiteks huviringidesse viia ja üldse on laste kasvatamine halvenenud,” lisas ta. Saaremaal tunnistas 55,4 protsenti vastanutest, et sotsiaalmajanduslik olukord on läinud halvemaks, 42,6 protsenti leidis, et see on jäänud samaks, ja vaid 2 protsenti kinnitas, et on läinud paremaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)