Kõne Iffile: Et kohe-kohe on ilmumas plaat, millel laulab ka Iff, siis räägime täna …

See on üks selline järelvirvendus ühele kunagisele ettevõtmisele, mis kannab nime Kollane Allveelaev G, ja see G tähendab Tartu firmat Giga, mille boss Tiit Veeber omal ajal lahkesti toetas Kollase Allveelaeva tegemisi ja lindistusi. Ja nüüd 20 aastat hiljem tuli neil meestel jälle mõte, et miks mitte teha veel üks plaat.

Koosseis on aastate jooksul küll muutunud, aga me oleme Giga firma juubelitel käinud mängimas, ja nüüd võtsime käia sama vagu mööda, mida oleme käinud – 60ndate muusika, mis on meie poolt enam-vähem samamoodi, ümbertegemisteta linti mängitud, aga eestikeelsete tekstidega. Kui mu mälu ei peta, siis on selle plaadi peal vist 17 lugu. See on pretensioonitu, minu meelest selline lahe nostalgiline muusika.

Me mõtlesime ka seda, et mine tea, kui see tehnika areng nii pöörase kiirusega jätkub, siis kaua seda laserplaatigi tehakse. Äkki minnakse saviplaatidele tagasi, mulle need meeldivad. Seda ma paraku öelda ei oska, kui paljudel plaatidel ma laulan. Minu nime kandvaid sooloplaate on vaid 4–5 tükki, aga siis on terve ports Apelsini plaate ja Rock Hoteli plaadid on ka need, kus mina kaasa teen. Neid oleks kerge kokku lugeda.

Aga – siis tuli üks ropsakas plaate omal ajal “Raha paneb rattad käima”, veel olen ma igasuguste duettide plaatide peal olnud ja mingites eesti popi valikutes ja… Kujutan ette, et parimal juhul 50 ligi kisub ära. Ma olen artistina juba muldvanake, nagu öeldakse, 40 aastat teinud seda tööd, nii et pole midagi imestada ka. Kusjuures mina olen väga tagasihoidlikult esindatud, sest on ju meie maal või läänes ka neid, kes annavad igal aastal mitu plaati välja. Iseasi, kas kõik need plaadid kvaliteedi poolest kannatavad sellist kõrgliigas olemist.

Aga mõni on väga produktiivne, näiteks kadunud Heldur Jõgioja aegne Suveniir, ma kuulsin üht intervjuud raadiost, ja selleks ajaks olid nad välja andnud 102 kassetti – no kassetitäis on ju plaaditäis. Ma pidin pikali kukkuma! Mõtlesin, et Suveniiril on kolm plaati ja kõik. Ja näiteks Toomas Annil tuleb vist iga nädal plaat välja.

Teine asi on see, et noorest põlvest tahad, et su nägu ilutseks kusagil plaadiümbrise peal, aga mida vanemaks saad, siis tahaks nagu iseenda kallal norida, et plaadi sisu oleks väga heal tasemel, et oleks head tekstid, head lood. Et kui solistina teed plaati, siis igasugust põhku ei tahaks enam plaadile panna. Sellepärast ma ei ole väga palju punnitanud.

Mul siin praegu on mõningaid lugusid korjatud ja mõttekesi veeretatud, et teeks veel ühe sooloplaadi, kus peal oleks ilus estraadimuusika, popmuusika, mis oleks salvestatud suure orkestriga. Iseasi on see, kust leida, kes selle kinni maksab. Ma ei tahaks panka ka röövima minna. Aga ma väga ei muretse tegelikult ka, mu viimased plaadid läksid müügiks väga hästi. See tähendab, et odavate vahenditega tehtud muusika kõrvale tahab rahvas suure orkestri kõla. Ma tahaks teha sellist plaati.

Plaaditegemine on selles mõttes raskem kui laval esinemine. Ma tunnen end laval väga hästi, see on selline ühekordne asi. Kui midagi läheb natuke nässu, see on vilksti mööduv nähtus. Aga plaadi peal peab kõik olema perfektne. Ent mõnikord ei ole kohe see päev, mõnel päeval lihtsalt ei tule välja, aga aeg sunnib takka. Mõnikord juhtub, et laulad ühte rida või ühte sõna mitu korda, aga ikka ei stimmi see asi. Ja siis kaob tuju ära. Teine päev on täiesti vastupidi – mul on juhtunud ka seda, et laulan vaid ühe korra ja kõik on kohe lindis. Stuudiotöö on kuidagi rusuvam jah, aga kui siis see ilusa kõlaga plaat saab valmis, siis see on jällegi suurem rõõm kui mõnest kontserdist.

See plaat võiks olla väga hea jõulukingitus, seal on äratundmisrõõmu, ja mida inimene ikka muud tahab kui äratundmisrõõmu, sest me läheme ju kuulsaid artiste ka kuulama nende laulude pärast, mida me teame. Ma arvan, et see on eriti neile inimestele, kes olid noored 60ndatel. Käisin suvel Rod Stewarti kontserdil ja ootasin “Sailing’u” lugu. Kui ta ei oleks seda laulnud, oleksin väga pettunud olnud. Äratundmisrõõm teeb sellest plaadist hea jõulukingituse küll.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)