Jõuluaeg on kokkusaamise aeg ka erivajadustega laste peredele

Puuetega noorte organisatsioon (SPNO) kutsub juba kolmandat aastat kõiki Saare maakonna erivajadustega lapsi, noori ning nende peresid ja hooldajaid 11. detsembril kell 14 Kuressaare Linnateatrisse jõulupeole.

SPNO üks juhatuse liikmetest Anne Tiitson ütles Saarte Häälele, et kui ühing kolm aastat tagasi loodi, oligi üks eesmärk erivajadustega noori kokku koondada, anda neile informatsiooni ühiskonnas toimetulemiseks ja loomulikult pakkuda tuge.

Kuna paljud erivajadustega laste pered väga liikuvad aga ei ole, siis on just jõuluaeg see, mil ikka kokku tullakse, olgu see siis kas või see ainus kord aastas. “Meil on alati palju rääkida, sest ehkki osa seaduste järgi on puudega inimene laps kuni 16. eluaastani, ei muutu ju pärast tema 16-aastaseks saamist reaalselt midagi – vajadused on ikka samad,” rääkis Anne Tiitson.

Ta lisas, et peamine probleem erivajadustega laste pere jaoks ongi infosulg, mis tekib siis, kui koju jäädakse. Tiitsoni sõnul on lapsevanematel ja hooldajatel kindlasti vaja lihtsalt kokku saada ehk rääkida, sest puudust tuntakse just ühistest koolitustest ja suhtlusest. Kui palju puudega lapsi maakonnas tegelikult on, Anne Tiitson ei tea. Tema sõnul sõltub väga palju omavalitsuse sotsiaaltöötajast – kui vallamajas tehakse tublit sotsiaaltööd, on ka erivajadustega lapsed koduseinte vahelt välja saanud.

“Kuressaares on neid lapsi 50 ringis,” arvas SPNO eestvedaja, lisades, et täpset arvu ei söandata siiski kuskil välja öelda, sest tänapäeval sõltuvad ka nimekirjad vanemate tahtest. Anne Tiitson toonitas, et tegelikult ei oota nad oma üritustele ainult puuetega laste peresid, vaid ka neid, kes tahaksid abikäe ulatada. On ju nii, et kui peres on erivajadustega laps, käib elu tahes-tahtmata tema rütmis ning seetõttu võib kogu pere (vähemalt esialgu) olla kriisis.

“Vanemaid peab toetama, sest kui nemad ei jaksa, jääb ka laps abita,” rõhutas ta. Anne Tiitsoni sõnul saab täpsemat infot SPNO-ga ühinemise kohta Saaremaa puuetega inimeste kojast. Jõulupeole võib end aga kirja panna aadressil spno.kiri@mail.com või helistades tel 52 27 382 (Anne Tiitson).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)