Muhu Ätses õitseb ka talvel

Muhu Ätses õitseb ka talvel

ERKUDES VÄRVIDES ÄTSED: Rõõmsameelsed Ätse tantsijad olid juubelisünnipäeval tänulikud kõigile õnnitlejaile ja arvukale publikule.
Foto: Aare Laine

Reede õhtupoolikul näitas Ätses Muhu põhikooli aulas taas erkudes värvides oma õitesära. Kauni lille nime kandev nännede rahvatantsurühm tähistas koos sõpradega, nii tantsurühmade kui ka laulu- ja rahvapilliansamblitega, oma 25. sünnipäeva. Meeleolukat kontserti oli juhtima tulnud Abruka Maali.

Peoõhtu alguses näitas Aare Kann suurel valgel ekraanil ajaloolist ülevaadet, mille ta oli foto- ja videokroonikast kokku monteerinud. Ätses ise näitas ennast tantsupõrandal nagu alati krapsakana, pannes publiku oma etteastele kaasa elama ja teenides esinemise eest vägeva aplausi. Õnnitlejaid kogunes lava ette tantsurühmale häid sõnu ütlema üsna hulka inimesi, nii muhulasi kui kaugemaltki rahvast. Vallavanem Raido Liitmäe märkis, et vaatamata saare kehvale pinnasele on Ätses Muhus jõudsalt kasvanud-õitsenud.

“Eriti viimasel veerandsajandil!” rõhutas vallajuht. Saare maakonna rahvakultuurijuhi Krista Lemberi arvates sünnivad muhulannad nõelad näpuotstes, kuna Muhu tikand on üle ilma tuntud. “Ja täna õhtul, Ätse 25. sünnipäeval vaatasin kõiki muhu tantsijaid, neid muudkui tuli ja tuli, ning võin ka seda öelda, et muhulased sünnivad tantsujalgadega,” rääkis Krista Lember.

Ätse tantsijaid lõõtspillil saatnud Meelis Mereäär ütles otse välja, et veerandsaja-aastaseks saanud tantsurühm on teiste taidluskollektiivide innustaja. “Nende jalatõste ja -sirutus on väga graatsiline,” ei ole tähelepanelikule pillimehele märkamata jäänud. Ainsana on algusest peale kuni tänase päevani rühmas tantsinud Aili Nõu. “Pole mõtet ju kodus ahju taga istuda ja mõelda, kui vana sa oled,” nentis nooruslik tantsija.

Ätsese esimene juhendaja oli Liivi Ülem, siis Anne Auväärt, Bruno Soom ja Meeli Oidekivi. Praegu juhendab naisi Muhu põhikooli huvijuht Anne Keerd. 25 aasta jooksul on Ätses esinenud paljudes välisriikides, rääkimata Eesti tantsupidudest. Pikemalt Ätse tegemistest Kadi raadio saates “Külavahelood” 4. detsembril kell 8. Kordus 5. detsembril kell 9.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 96 korda, sh täna 1)