Lumekoristus kui Tatika ja Vesipruuli koeraloopimine (20)

Lumekoristus kui Tatika ja Vesipruuli koeraloopimine

IGAVENE HÄDA: Lumerohke talv toob kaasa mure selle tõrjumisega.
Foto: Egon Ligi

Kuressaare linnas ei ole õiget selgust käes, kuidas peaks toimuma kõnniteede jää- ja lumevaba hoidmine. Linnamajanduse lumekoristajad lükkavad kojameeste väitel pool kõnniteed lund täis, ajades uuesti lund täis sellegi kitsa osa, mille kojamees on hommikul puhtaks lükanud.

Linnavalitsuses annavad ametnikud üksteisele vasturääkivaid vastuseid ja viskavad nii mõnegi kivi ka linnakodanike kapsaaeda. Linnavalitsuse pressiesindaja Silver Saluri ütles, et teema on juba habemega. Sama jutt igal aastal, kui lumi maha tuleb. Kuressaare abilinnapea Kalle Koov tunnistas aga, et linnavalitsus saab üsna tihti kõnesid rahulolematutelt majaomanikelt ja kojameestelt, kes peavad kõnniteed jääst-lumest puhtad hoidma.

Probleem on lühidalt selles, et lumekoristusmasinad lükkavad lume kõnniteele valli. Pealegi lükkab lumekoristusmasin lund valli nii suure hooga, et isegi kui inimene on hommikul vara kõnnitee puhtaks teinud, peab ta pärast masina möödasõitu lumekoristusega otsast peale hakkama. Linnavalitsuse asjameeste sõnul käituvad aga kodanikud valesti, kui loobivad lume kõnniteelt sõiduteele tagasi. Otsekui Vesipruul ja Tatikas, kes surnud koera üle aia loopisid.

Kuressaare Linnamajanduse juhataja Urmas Raik tõdes, et probleeme ja segadusi kõnniteede jää- ja lumevabana hoidmisel jätkub. Raik möönis, et kuigi selline dokument nagu “Kuressaare linna tänavate, parklate, platside, kõnniteede ja autobussipeatuste talihooldus” sätestab, et lume lükkamine kõnniteele ei ole lubatud, pole seda võimalik täita. Linnamajanduse juhataja lisas, et lund viiakse ära nii tihti kui võimalik, kuid siiski tuleks arvestada, et pool kõnniteed oleks siis lumevalli all ja teine pool jalakäijatele. Raigi sõnul pole sellist tehnikat, mis lume kohe ka kõnniteelt ära koristaks, võimalikki soetada.

Mis puutub aga sellesse muresse, et lumi lendab juba puhastatud kõnniteedele, siis ütles Raik, et sellise murega ei tohiks väga paljud kimpus olla ning soovitas kojamehel või majaomanikul lihtsalt nii kaua oodata, kuni lumesahk on käinud ja alles seejärel ise tegutsema asuda, et mitte teha topelttööd. Tema sõnul kogenud kojamehed niimoodi ka toimetavad.

Paraku kinnitas hetk pärast Urmas Raigiga peetud jutuajamise lõpetamist lehetoimetusse saabunud Kuressaare linnavalitsuse pressiteade vastupidist. Nimelt teatas linna heakorra järelevalve spetsialist Heino Vipp selles selge sõnaga, et heakorraeeskirja järgi peab libedusetõrje olema tehtud hommikul kella seitsmeks. Selge on, et see eeldab ka lumekoristamist.

Olukorda arvestades räägib iseendale vastu ka Kuressaare linna heakorraeeskiri. Selle paragrahvi 7 punkt 9 ütleb, et lund ei tohi paigutada kinnistult sõiduteele. Järgmine punkt teatab aga, et teehoolde käigus ei tohi lund panna sõiduteelt kõnniteele, kui sinna ei jää vähemalt 110 cm laiust ala jalakäijatele. Enamik Kuressaare linna kõnniteid on aga just selles mõõdus.

Abilinnapea Kalle Koov kutsub üles üksteise mõistmisele ja vastastikusele vastutulekule. “Käitume heade tavade kohaselt,” soovitas Koov, mis tähendaks siis seda, et kõik püüavad kõigiga arvestada. “See on paratamatu, et lumi kõnniteele satub,” märkis Koov ja joonistas Saarte Häälele lausa skeemi, kuidas tekivad kõnniteedele lumevallid, ning selgitas sinna juurde, et jaotus peaks olema selline: 1/3 kõnniteest on n-ö eraldatud lumekoristamisele ja 2/3 oleks siis jalakäijate oma, mille peab puhta hoidma kojamees või kinnistuomanik.

“Kui vanajumal sulle ikka ülevalt annab, siis tuleb leplik olla ja lahendusi otsida,” võttis abilinnapea Koov teema kokku.

Lumega on igasugu muret
Kalle Koovi sõnul on Kuressaare linn eelarvesse lumekoristuseks raha planeerinud, arvestades lumerohke talvega. Siiski jätkub tema kinnitusel muresid küllaga. Näiteks ollakse taas silmitsi iga-aastase probleemiga, et autoomanikud ei vii oma raudruunasid tänavatelt ära ja seega takistavad lumelükkamist. Koov märkis, et kui auto lumekoristusele ette jääb, hakatakse selle omanikku politseiga taga otsima.

Abilinnapea rääkis ka, et sel aastal on linnavalitsus Enerpointi tehase lähistele organiseerinud platsi, kuhu ettevõtted saavad viia oma territooriumilt koristatud lume. Kalle Koovi sõnul oli eelmistel aastatel probleemiks, et toodi lumi linna ladestamisplatsile ja pandi seal suvaliselt maha. Nüüd on aga olemas spetsiaalne plats, kus ettevõtetel tuleb lumi korralikult ladestada oma kulu ja kirjadega. Näiteks saavad sinna koristatud lume viia kaubanduskeskused, kus on vaja puhtaks lükata suured parklad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 90 korda, sh täna 1)