Yüry ei sobi lapsele nimeks, Mary sobib (7)

Yüry ei sobi lapsele nimeks, Mary sobib

Muutuvad nimed: Nimemoega on nagu muudegi moodidega, aja jooksul see muutub. Teatud aegadel on ühed nimed populaarsemad kui teised. Mõned nimed on popid kogu aeg. Saarte Hääl võrdles aastatetagust nimemoodi praegusega sel aastal 1. klassi läinud laste nimede varal. Mirteli-nimelist last sel aastal Saare maakonnas kooliteed alustanute nimekirjades ei leidunud, kuid Markusi oli koguni kolm. Ja imekombel õppis kaks neist ka ühes klassis – Kuressaare gümnaasiumi 1c. klassis. Seega: leia pildilt kaks Markust! Kolmas Markus õpib Tornimäe põhikoolis.
Foto: Egon Ligi

Klassivendade käest üht ilusat poisslapse nime manguv Jorh Adniel on end alatiseks Eesti rahva mällu söövitanud. Samamoodi ka köstrihärra, kes Kolumbus Krisostomuse peale arvas, et see ei lähe mitte. Nii nagu siis, pole lapsele nime panemine nüüdki niisama lihtne ega käi oma suva järgi. Ning nii mõnigi kord peavad ametnikud lausa maailma ajaloos tuhnima, et nime sobivust ja seadusele vastavust kontrollida.

Näiteks kas keegi suudab välja mõelda põhjuse, miks ei tohi lapsele nimeks panna Enry, samas kui Henry või Enri on täiesti lubatud? Olulist vahet ei tohiks ju olla. Lihtne seletus kõlab, et Enry ei sobi, kuna tegemist on uue algupärase nimega ja selles esineb võõrtäht y. Samas sobivad hästi nii Enri kui ka Henry. Viimane seetõttu, et tegemist on mujal maailmas laialt kasutatava nimega.

Selliseid ettekirjutusi teeb nimeseadus, mis peaks niimoodi ära hoidma võimalused, et vanemad hakkavad lastele panema igasugu viguritega nimesid, kus on koos näiteks täpitähed ja võõrtähed. Saare maavalitsuse kantselei nõunik-perekonnaseisuametnik Avo Levisto tõdeb, et vahel on nimede panemisel tükk selgitamist. Praeguses nimeseaduses on protsess ja võimalused saanud palju selgemaks.

Levisto meenutab juhtumeid, kus lapsevanem on nõudnud, et lapse nime üks osa peab olema näiteks “C.” Ja see punkt olevat veel eriti tähtis… Praegu kehtiv nimeseadus keelab rusikareeglina võõrtähtede ja n-ö pehmete tähtedega algavate algupäraste nimede panemise. Samuti ei ole lubatud, et nimes esinevad võõrtähed, nagu näiteks x ja y. Ka ei tohiks nimes koos olla c ja h.

On olemas lausa nimekiri nimeseadusele mittevastavatest nimedest, ühtlasi on seejuures toodud ka võimalikud variandid, mida võib lapsevanematele välja pakkuda. Lapse nime registreerib vallasekretär või vastav vallaametnik. Tema peab otsustama, kas seadus lubab lapsele selle või teise nime panna. Levisto sõnul on vallaametnikud keerulisemate nimede puhul pigem ettevaatlikud ja soovitavad vanematele sellist nime mitte panna või küsivad mujalt nõu.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)