Eesti jahimeeste selts ei poolda hirvejahi hooaja pikendamist (4)

Eesti jahimeeste selts ei poolda hirvejahi hooaja pikendamist

JAHIMEHED: Hegne Lump ja Vilmar Rei juhivad jahiseltse, kelle seisukohad mängivad hirvekahjustuste jätkumise osas tähtsat rolli.
Foto: Raul Vinni

Eesti jahimeeste selts ei ole päri põllumajandusülikooli teadlase ettepanekuga pikendada hirvevasikate jahihooaega.

Kogenud jahindusspetsialistidega nõu pidanud jahimeeste selts jõudis seisukohale, et hirvevasikate jahihooaja pikendamiseks peavad olema väga tõsised põhjused ja sellele peavad eelnema põhjalikud uurimistööd. Eesti maaülikooli dotsent Tiit Randveer tegi möödunud nädalal keskkonnaministeeriumile ettepaneku pikendada hirvevasikate küttimist kahe kuu võrra ehk jaanuari lõpuni. Randveeri ettepaneku taga on muuhulgas teaduslik huvi koguda KIK-i rahastatava projekti raames infot hirvede toitumise kohta, kasutades infoallikana kütitud hirvede maosisu.

Hirvevasikate senisest suurem küttimine oleks meeltmööda ka paljudele Saaremaa põllumeestele, kelle viljapõlde ja silorulle hirved kahjustavad. Eesti jahimeeste seltsi tegevjuht Hegne Lump teatas jahihooaja pikendamise osas jahimeeste arvamust küsinud keskkonnaministeeriumile, et ühe teadusuuringu projekti raames tehtava ettepaneku tagajärjed ei ole ette arvatavad ning lõpptulemus võib olla pöördumatu. Pealegi annab Eestis hetkel kehtiv jahiseadus keskkonnaametile õiguse lubada teadustöö eesmärgil jahipidamist ka väljaspool jahiaega.

Tiit Randveer põhjendas oma ettepanekut ka sellega, et teistes Euroopa riikides kestab hirvevasikate küttimine kauem kui Eestis. Jahimeeste seltsi hinnangul ei saa aga punahirvede levikuareaali põhjaserva võrrelda Kesk-Euroopa hirvepopulatsioonide elutingimustega, ei nende sigimise, küttimisperioodi ega suurkiskjate arvukuse mõjuga hirve juurdekasvule. Viimase väite tõestuseks võib olla möödunud lumerohke talv, osutas Hegne Lump.

Eesti jahimeeste selts on seisukohal, et hirvevasika jahihooaja pikendamine võib ohtu seada noorte emasloomade populatsiooni arengu. Probleemiks on talveajaks suureks kasvanud hirvevasikate eristamine noortest emasloomadest, märkis Hegne Lump. Senine kogemus näitab valik-laskmise äärmiselt madalat taset, mis vajab jahimeeste pidevat teoreetilist ja praktilist koolitamist.

Saaremaa jahimehed pole oma seisukohta veel välja öelnud Saarte jahimeeste seltsi juhatuse esimehe Vilmar Rei sõnul arutab seltsi juhatus hirvevasikate jahihooaja pikendamist esmaspäeval. Enamik Saaremaa jahimeestest on aga Rei andmetel hooaja pikendamisega päri. “Nende piirkondade jahimehed, kus on suuremad kahjustused, pooldavad pikendamist. Seal, kus hirvi liigub vähem, peavad jahimehed praegust küttimisperioodi piisavaks,” ütles Vilmar Rei.

Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna peaspetsialisti Egon Niittee sõnul ei ole ministeerium hooaja pikendamise kohta veel otsust langetanud, kuid ministeeriumi jaoks on Eesti jahimeeste seltsi arvamus väga oluline. “Praegu on see ainuisikuliselt ühe teadlase ettepanek, aga kui püssiga mehed, kes peaksid seda asja tegema, leiavad, et see on jama, ja nad ei taha lisavõimalust maaomanikega hästi läbi saada, siis ministeerium ilmselt vägisi seda jahiaega muutma ei hakka,” sõnas Niittee.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 206 korda, sh täna 1)