Ruhnlased soovinuks laeva asemel kopterit (9)

Ruhnlased soovinuks laeva asemel kopterit

ARABELLA: Suvel Ruhnu vahet sõitnud Arabella teeb reisi saarele ka täna.
Foto: ruhnlane.blogspot.com

Viimati käis lennuk Ruhnus läinud nädala keskel, pärast seda on sealne lennurada olnud liigvee tõttu suletud. Kuigi ruhnlased lootsid, et kiire reis tehakse ehk ära helikopteriga, otsustas Saare maavalitsus eile hommikul, et täna läheb Roomassaare sadamast laev Ruhnu, tulles samal päeval tagasi.

Ruhnu vallavanema Aare Sünteri sõnul on transpordiküsimus ruhnlaste jaoks suur probleem. “Viimati käis lennuk eelmisel kolmapäeval, nüüd on rada märg ja kuni järgmise nädala esmaspäevani on lennurada ametlikult suletud,” ütles Sünter Saarte Häälele. Samas ei saa tema sõnul täiesti kindlalt panustada ka järgmisele nädalale, sest lumesadusid ja vihma ei ole võimalik nii täpselt ette ennustada.

Maavalitsus organiseeris täna hommikuks Ruhnu liinile laeva Arabella väljumisega kell 10 hommikul Roomassaarest ja kell 15 Ruhnust. “Aga selleks, et hommikul kella 10-ks laevale jõuda, peavad mandrilt tulevad inimesed, kes moodustavad sõita soovijatest enamuse, sõitma bussiga päev varem Saaremaale. Sellega lisandub bussisõidukulu pluss Saaremaal ööbimise tasu, ajakulust rääkimata,” märkis vallavanem.

Lisaks on laevasõit praeguste ilmadega, mil laine kerkib tuulega mitme meetri kõrgusele, Aare Sünteri sõnul tavainimesele tõeline katsumus. “See tähendab oma 4 kuni 4,5 tundi loksumist laevaga. Kui keegi arvab, et ruhnlased soovivad sõita kopteriga lõbu pärast, siis tulgu ja elagu see inimene Ruhnus paar talve. Arvan, et ta ei pea saarel isegi nädalat vastu,” sõnas Sünter.

Vallavanema sõnul on inimesed, kellel vähegi võimalik, oma sõitu seni edasi lükanud, lootes lennuraja paranemisele. “Just seetõttu soovisid ruhnlased laeva asemel paari kopterireisi läbi Pärnu, mis on küll veidi kallim, kuid kõik inimesed ja vajalikud kaubad saaksid inimlikult liikuda,” selgitas Sünter.

Vallavanema kinnitusel näitavad tehtud arvestused, et kui kopter oleks väljunud nii Kuressaarest kui ka Pärnust, oleksid kulud olnud suuremad vaid mõni tuhat krooni kui Roomassaarest tuleva laeva puhul. Ärajäänud lendude arvelt peaks see raha aga juba kokku hoitud olema. “Kuid maavalitsus leidis, et see on liiga kallis,” nentis ta.

“Inimesed on juba nädal aega olnud n-ö lõksus, ei pääse ei siia ega sinna, ei saa koju oma loomade eest hoolitsema, kooli ega tööle. Kõik ootavad, et saaks kähku ära käia, aga tuleb ainult kahepäevane nöök pika ja kuluka reisi näol,” oli vallavanem nördinud. See info, et laev väljub Saaremaalt reedel kell 10, jõudis Ruhnu vallavalitsusse Sünteri sõnul neljapäeva hommikul kella poole kümne ajal.

Saare maavalitsuse ühistranspordi nõunik Taavi Kurisoo selgitas Saarte Häälele, et Ruhnu liinile otsustati tänaseks tellida laev, mitte politsei- ja piirivalveameti kopter, kuna laevareis läheb riigile maksma 39 900 krooni, kuid kopterireis võib maksma minna tublisti rohkem. “Näiteks selle aasta 27. märtsiks kopteri tellimine läks riigile maksma 57 508 krooni. Samuti mahub kopterile vaid väga piiratud arv inimesi ning kuni 200 kg kaupa,” põhjendas Kurisoo.

Ta märkis, et kui kopterile läheb näiteks 7 inimest ja igal inimesel on lubatud kaasa võtta kuni 15 kg käsipagasit, siis on üle poole kaubaveo ruumist juba läinud ning poodidel pole võimalik tuua saarele piisavas koguses toiduaineid ja esmatarbekaupu. Taavi Kurisoo lisas, et viimase info järgi on Ruhnu lennurada suletud vähemalt esmaspäeval kella 8-ni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 88 korda, sh täna 1)