EURO: Aastavahetuseks on soovitatav pisut sularaha varuda

Tuleva aasta alguses toimuval eurole üleminekul on osa pangateenuseid häiritud, mistõttu pangad soovitavad inimestel varuda aastavahetuseks sularaha.

Swedbank AS-i pressiesindaja Mart Siilivask selgitas Saarte Häälele, et lähtuvalt Eesti eurole ülemineku plaanist peavad kõik sularahaautomaadid olema eurodega täidetud 48 tunni jooksul. Eurole üleminek on aga nii infotehnoloogia kui ka logistika poolest Eesti pangandusajaloo kõige suurem operatsioon. “Swedbank alustab sularahaautomaatide täitmist eurodega 30. detsembri õhtul.

Eurodega täidetud automaadid suletakse ajutiselt ja kroone need enam ei väljasta,” selgitas Siilivask ja lisas, et 1. jaanuari esimestel tundidel hakkavad pangaautomaadid juba eurosid väljastama. Swedbanki klientide kaardimaksed toimivad eurole üleminekul plaanikohaselt katkestusteta kuni 31. detsembri viimaste minutiteni. “Aastavahetuse vahetus läheduses võib esineda vaid lühiajalisi häireid ja seejärel toimivad kaardimaksed taas tavapärases korras,” kinnitas panga esindaja.

Siilivask soovitas klientidel eurole üleminekul kaardimakseid eelistada, sest katkestusi pole ette näha ja pangakaardil olev raha on alati õiges vääringus. “Sularahas arveldamisega harjunud kliendid peaksid vajaliku sularahasumma automaadist välja võtma enne 30. detsembrit, kuid üleliigset sularaha kroonides pole mõistlik varuda,” märkis ta. Kui aasta lõpust jääb kroonides sularaha üle, siis ei tasu muretseda, sest 1.–14. jaanuarini kehtivad Eestis kroon ja euro sularahas paralleelselt. “See tähendab, et jaanuari esimesel kahel nädalal saab maksta mõlema valuutaga, kuid vahetusraha antakse tagasi valdavalt eurodes,” märkis Siilivask.

SEB on teatanud, et kaardimaksete osas võib kauplustes aastavahetusel esineda tõrkeid. Kui aastavahetuse eel peaks mõnes SEB automaadis kroonid otsa saama, neid uuesti kroonidega ei täideta, ning eurodega täidetud sularahaautomaadid hakkavad eurosid väljastama 1. jaanuarist.
Nordea panga Kuressaare kontori juhataja Ülle Koppeli sõnul ei tarvitse nende kliendid aastavahetuseks sularaha varuda.

“Nordea kliendid ei tarvitse ekstra aastavahetuse pärast sularaha varuda, sest meie sularahaautomaadid töötavad uusaastaööl sisuliselt katkestuseta,” kinnitas ta Saarte Häälele. Nordea pangakaardiga saab tema sõnul välja võtta nii oma viimase krooni kui ka esimese euro, sest Nordea sularahaautomaadid väljastavad kroone aasta viimasel päeval pea südaööni (kella 23.30-ni) ning hakkavad eurosid, sealhulgas ka kõige väiksemaid ehk 5-euroseid, väljastama vahetult pärast südaööd (kell 00.05). Nordea kaardimaksetes ei ole ka katkestusi aastavahetusel ette näha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)