Meie Eesti 2018 – kasvuvisiooni arutelud maakondades

27. novembril toimuvad igas Eesti maakonnas visioonipäevad, kus ühiselt arutatakse, millisest Eestist me unistame kümmekonna aasta pärast ja kuidas see üheskoos teoks teha.

Aastal 2018 saab Eesti Vabariik 100-aastaseks ja oleme Euroopa Liidu eesistujad. Seega, lisaks meile endile rahulolu pakkuvale Eesti tulevikule peame oma tugevustes inspireerima ja eeskuju näitama ka laiemale piirkonnale meie ümber – Põhjalast laiema Euroopani. Kasvuvisioon 2018 tegemine on esmakordne ettevõtmine, milles seotakse eri eluvaldkonnad majanduse tuleviku võtmes tervikuks. Inspireeriva visioonini jõudmiseks peame kasutama meie kõigi ajupotentsiaali, energiat ja tahet. See on ka põhjus, miks visiooni ja selleni jõudmise teid järjest laiemas ringis arutatakse.

Me ei stardi tühjalt kohalt. Enam kui 300 mõtteerksat inimest on arengufondi eestvedamisel aasta algusest peale koos mõelnud, maailma mõjusid ja tulevikutrende analüüsinud ning sihte seadnud. Nende tulevikunägemuses on Eesti ühelt poolt rahvusvaheline ja ambitsioonikas ning ettevõtlik ja uuendusmeelne. Teisalt aga unistatakse palju avatumast, sallivamast ja tasakaalukamast Eestist – sõbralikust ja turvalisest paigast elamiseks, õppimiseks ja töötamiseks nii meile endile kui väljast tulijatele.

Seega unistatakse ühteaegu maailmas edukast ja koduselt armsast riigist. Hetkel töötab kaheksa ekspertrühma ideede kallal meie tuleviku võtmeküsimustes – majanduspoliitikast kuni hariduse ja ühiskonna väärtussüsteemini. Ekspertgruppide töö pakub ainest maakondlikele visiooniaruteludele, mida korraldame koostöös Teeme Ära – Minu Eesti meeskonna, kohalike organisatsioonide ja eestvedajatega.

Maakonnafoorumite eesmärk on leida ühiselt lahendusi nii üle-eestilistes küsimustes kui ka piirkondlike omapärade väljaarendamiseks. Eesti tugevuste, majanduslike ambitsioonide ja positsiooni väljamängimiseks rahvusvahelisel areenil vajame üle-eestilist koostööd. Kohapealsed eestvedajad kutsuvad kokku ärksad inimesed kogu piirkonnast – noored, haritlased, ettevõtjad, poliitikud, omavalitsuste esindajad ja teised. Lisainfot saab siit: www.kasvuvisioon2018.ee .

Mis saab mõttetöö tulemusest edasi? Maakondade visioonipäeva järgselt viiakse tulevikuteemad noortefoorumile “Eesti tegijad 2018”. Aastane visioonitöö võetakse kokku detsembrikuisel Eesti tuleviku foorumil, misjärel ühiselt loodud visioon ka paberile jäädvustatakse. Visioonitöö suurim väärtus on kindlasti sellesse kaasatud inimesed ja nende Eesti tulevikku puudutavate mõttemudelite ühtlustumine. Kõik kaasalöönud saavad ammutatud ideid kasutada igapäevatöös ja jagada mõtteid kolleegidega.

Loodetavasti annavad tulemused ainest ka kevadiseks valimisdebatiks.
Soovin kõigile säravat mõttelendu ja edasiviivaid arutelusid! Mõttetalgute korraldusmeeskonna üldkontakt kasvuvisioon@minueesti.ee , Hille Hinsberg, tel 52 47 308. Saaremaa “Eesti 2018” koordinaator on Urve Tiidus, tema kontakt: urve.tiidus@kuressaare.ee.

Ott Pärna
Eesti Arengufondi juhatuse esimees

KOMMENTAAR
Milline võiks olla Eesti aastal 2018? Eks ennustada ole alati raske. Usun, et siis, kui Eesti Vabariik saab 100-aastaseks, oleme me eurorahade eest nii ära koolitatud, et suudame ilusasti seda Eesti asja ajada ning ei torma enam nii palju.

On ju teada, et tark ei torma, ning kui silmas pidada seda ütelust, võiks öelda, et kui teised riigid on oma arengus meist ette läinud, nende areng on olnud väga-väga kiire, siis on neil ka palju ohtlikum teha muudatusi. Kui mõelda näiteks haridusvaldkonnale, siis on meil väga hästi ju – oleme võtnud mujalt kogemustest need pärlid ja toonud siia endale ja tikkinud need ümber oma süsteemi.

Kui vaadata aga, et meie eurorahade aeg saab ümber aastal 2013, siis loodan tõesti, et oleme leidnud selle tee, kuidas olla elus edukas, ning kohandanud selle kõik “Eesti asjaga”. Eriti teeb mulle rõõmu, et oleme juba praegu säilitanud oma pärandi, et meie Muhu mustrit on näha nii kalossidel kui ka maitseainekarbikestel.

Sille Lapp
Kuressaare ametikooli õpetaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)