
JÄTAME KESKKOOLI ALLES: Ehkki keskkooli pidamine on vallale kallis, tahaks Leisi volikogu selle igal juhul alles jätta. Volikogu esimees Andrus Kandima (vasakul) kutsus üles mõttetalgutele, koolijuht Tõnu Erin selgitas kooli praegust ja tulevast olukorda.
Foto: Egon Ligi
Eile olid Leisi vallavolikogus jutuks kohaliku keskkooli tulevikuväljavaated ja võimalused jätkata edasi keskkoolina. Põhjaliku ülevaate teemast andis volikogu hariduskomisjoni esimees ja kooli direktor Tõnu Erin.
Kui praegu on kool võtnud nõuks koostada uued õppekavad kolmel suunal: keeleõpe, keskkonnaõpe ja ettevõtlus, siis vallavolikogu esimees Andrus Kandima pani ette kaasata arutlusse võimalikult palju helgeid päid – nii kohalikke kui ka neid, kes lihtsalt asjast huvitatud. Vallavanem Ludvik Mõtlep tõdes, et juhul kui Leisi koolis keskkooliosa kaotada, tuleks hakata maksma pearaha teistele omavalitsustele ning seegi summa ei oleks väike. Samuti on keskkooliosa sulgemise korral probleemiks tööta jäävad õpetajad. See tähendaks omakorda spetsialistide lahkumist ja ilmvõimatu ei ole ka (õpetajate) perede ärakolimine.
Praegu õpib Leisi keskkoolis vaid kaheksa õpilast teistest omavalitsustest, kusjuures internaadivõimalust kool ei paku, kuna huvilisi oleks vaid üks, kuid internaadi lahtihoidmiseks oleks vaja kolme töötajat (õhtust kasvatajat, kokka ja öövalvet). Nüüd tuleb kohalikul rahval välja nuputada see põhjus, miks üks noor tahaks oma haridusteed pärast põhikooli lõppu jätkata just Leisis. Aega selleks on 2013. aastani, sest siis tuleb hakata taotlema uut koolitusluba. Kandima sõnul on suurusjärk, mis vald peab keskkoolile peale maksma, 150 000–300 000 krooni.
Milles asi kui volikogu esimehe lapsed linnas koolis ,loomulikult vägisi ei saa midagi teha, isegi kooli mitte.Kool ei ole kaubanduskeskus ,mis täna tekib ja homme kaob.Kool luuakse siis kui tekib vajadus järeltulevat põlve koolitada,aga kui ei ole keda koolitada siis milleks kool .Lihtsalt tekib küsimus millal kaob vald.Koolitame ettevõtjaid ,mis kuradi elukas see on õpetage inimestele reaaqlne amet ,laevaehitus oli vanasti kohalike meeste leib ,õpetage noori midagi oma kätega tegema.
Ei mõista mis nendest mõttetalgudest kasu võiks olla kui inimesi, kes, keskkoolis käiks niikuinii ei ole, väljaspoolt tulevate õpilaste pärast ei ole mõtet seda keskkooli ka hoida, nt mina valijana pole nõus enda tulumaksu leisi valda maksma sellel eesmärgil, et teiste valdade õpilased seal koolis käia saaksid.
Huvitav, et kõigi pilk on pööratud koolile, tegelikult oleks pidanud pilk olema pööratud töökohtadele juba pikki aastaid tagasi. Pole töökohti, pole ka kooli vaja, nii lihtne see kahjuks on.
Riik tule appi ja paiguta Saaremaale gümnaasiumid,ka tervesse Eestisse.Leisi keskkool on ilmekas näide omavalitsuste koostööst.Pole lasteta põhikoolide probleem Saaremaal lahendatud,vallad võitlevad koolide allesjäämise eest teadmata ise kuhu see välja peab viima.Riigis valimised tulemas ja appi ei tule keegi.Leisi kool ja täiskasvanute koolitus,kas sellel on tulevikku?
Orisssaares ju ka kool.Ehk peaks keskkool asuma Lääne-Saremaal,see jääb muidu täielikku vaimupimedusse.
samuti kui eespool juba-õpetajate töökohtade pärast EI ole vaja nüüd küll sellist peale maksmist tegema hakata.Lapsed ametikooli ja helgemad linna gümnaasiumidesse ja lahendus ongi olemas.Minule ei maksa küll keegi peale,et kaugemal tööl pean käima.
Kindlasti kutsuge suur mõttehiig(d)lane Gilleke Kopamees ka kohale. Küll tema teile juba lambakasvatusest ja arheoloogiast võib jahuda.
Ärge nii leili ka minge.Keskkooli osa jätkamist peab ilmtingimata arutama ja kaaluma,olenemata otsusest.Miks just Orissaare peaks alles jääma,ei arva et seal midagigi parem oleks.Leisi piirkonda peaks,küllalt suurt, alles hoidma ja arendama.Läbisõidetav ja kaua ja kestvalt vaevlev Orissaare ei ole sugugi perspektiivikam.Leisil on kahjuks linnas elav ja jahuv volikogu esimees,seega volikogu küll kinnitab otsuseid,aga ise kipub nõrgaks jääma.
Eks õpetajad ole ka töötajad,ja mõned peavad ka kaugemalt Leisis käima.Samut laekub nende tulumaks Leisi valda.Kandimale- jäta arvud parem ütlemata,mis on alles nii toored.Kahekordne vahe summas on ikka mõtlematu praegu välja öelda,sest vahe on väga suur.
ma ei võtaks sõna,kui minu tulumaks EI laekuks Leisi valda,nii et vast ikka võin arvata küll!
Ei tasu lammutada toimivat süsteemi. Hea kui volikogu peab vajalikuks mõttetalgute korraldamise. Ametikool ja teised keskkoolid ei ole vallale hea variant, kuna kulud suures osas säilivad. Usun, et lahendused on võimalikud. Leisil on veel piisavalt jaksu. Ärge andke lihtsalt alla, vaid võidelge oma koha eest.
Teiste valdade lapsed toovad kaasa ka kohamaksu ja siit järeldub, et Leisi maksumaksjale on hoopis kasulik see, kui on rohkem teiste valdade õpilasi.
Orissaare tulevik on veelgi tumedam, kuna lapsi on seal veelgi vähem sündinud kui Leisis, seega pole ka seal lähitulevikus enam gümnaasiumiõpilasi kuskilt võtta, seda enam, et Muhu noored põrutavad juba ammu Orissaarest mööda linna kooli
seda küll, et toovad kohamaksu, aga ma pole kindel, et vald sellest miskit võidaks, kuna pole kursis kui suur see kohamaks on, äkki valgustad teisigi? Kohamaksu saab kindlasti rakendada ainult sihtotstarbeliselt ning ma ei näe, et sellel valla eelarvele mingisugust märkimisväärset kasu oleks ja reaalselt vaadates, kust need õpilased tulema peaksid? Orissaarest nad ju ei tule, Valjalast lähevad niikuinii Kuressaarde koolidesse ja Mustjalast pole kedagi tulemas, kuna sealt vast ka lihtsam Kuressaarde minna kui Leisi.