Võõrsil surnud sõrulased saavad monumendi (1)

Võõrsil surnud sõrulased saavad monumendi

EESTI AJA LOOD: Silver Oder pääses sõja jalust viiduna ise tervena Eestisse tagasi. Võõramaa mulda jäid tema ema, vanaema ja õde. Jaanika Suluste käis esmakordselt oma vanavanaisa haual.
Foto: Aare Laine

21 sõrulase viimne puhkepaik on kunagise Pommerimaa Stöweni küla surnuaed. Nüüd kuulub küla Poola riigi koosseisu ja kannab nime Stawno. Lähiaastail heakorrastavad poolakad sõrulaste matmispaiga ja panevad sinna ka hauamonumendi.

Täna 66 aastat tagasi astus koos oma pereliikmetega ja püssimeeste saatel Mõntu sadamas laevale ka 10-aastane Rahuste poiss Silver Oder. Juba järgmise aasta aprillis sai Silveri ema võõrsil raskelt haavata. Kolmandal päeval pärast haavatasaamist ta suri ja maeti samas paigas ühe talu õue.

Sellel suvel käis Silver Oder koos kaaslastega Stawnos juba teist aastat järjest. Kui möödunud suvel jäi Oderil leidmata küla, kus tema ema maamulda sängitati, siis seekordseks reisiks tegi Kuressaare haigla tohter Jaanika Suluste ära filigraanse kodutöö ja Elli Oderi haua leidmine ei tekitanud erilisi raskusi.

Edaspidi kavatseb Silver Oder oma ema säilmed ümber matta. “Kui ei saa kodumaale tuua, siis sängitame Stawno kalmistule, kuhu on maetud teisedki sõrulased. Praegu on minu ema matmispaik sellest rohkem kui saja kilomeetri kaugusel,” rääkis Silver Oder. “Matsime ema lahingute käigus. Meid viidi kodust sõja jalust, aga sattusime võõrsilgi sõja jalgu.” Kuueliikmelist eestlaste seltskonda võeti Stawnos väga hästi vastu. Saarlasi võõrustanud ametnikud ootavad hauamonumendi kavandeid juba selle aasta lõpuks.

“Minu õetütar Mildret Liinat on kunstiinstituudi lõpetanud. Ta võttis selle tegemise oma peale. Tahan ka ise kavandi tegemisel kätt proovida. Vaatame, kellel paremini välja tuleb. Teksti võtame Ülo Tuuliku raamatu “Sõja jalus” 120. leheküljelt,” ütles Silver Oder. Kui palju aega kulub Poolas hauatähise valmistamiseks, seda on praegu veel vara öelda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 82 korda, sh täna 1)