
KIIVER ON KOHUSTUSLIK: Katusel tööd tehes tuleb määruse kohaselt kindlasti kanda kiivrit ja turvarakmeid.
Foto: Egon Ligi
Kuressaares Lossi tänava alguses asuva Krediidipanga katusel olid eile suures tööhoos Kentaur Haldus OÜ ehitajad. Juhuslik möödakäija juhtis Saarte Hääle fotograafi tähelepanu aga sellele, et töömeestel polnud katusel askeldades kiivreid peas.
Kui ehitusfirma juhatuse liikmelt Kaido Vidderilt aru pärisime, ütles Vidder, et pole sellega kursis, et töötajatel kiivreid peas ei olnud. “Nad peaksid olema teadlikud küll, et kiivreid tuleb kanda,” sõnas ta ja kinnitas, et tuletab seda ehitusmeestele kindlasti meelde.
Vidder nentis, et oli eelmisel nädalal näinud sealsamas läheduses ka kohalikke mehi, kes katust ehitades kiivrite asemel nokamütse kandsid. “Eks ta ole muidugi probleem, aga kindlasti see laheneb,” kinnitas Kaido Vidder, et ehitajatel tuleb siiski kiivreid kanda.
Tööinspektsiooni Saare maakonna inspektori Rein Nelise sõnul reguleerib kaitsekiivri kandmist ehitusobjektil valitsuse määrus “Töötervishoiu ja töö-ohutuse nõuded ehituses”, mille alusel peab tööohutusnõuete täitmise ja isikukaitsevahendite kasutamise tagama tööandja või tema poolt määratud koordinaator.
Selle määruse järgi on kaitsekiivri kandmine ehitusplatsil kohustuslik piirkondades, kus on tööprotsessist tulenevalt peavigastuse oht. Näiteks töö kõrgel paiknevatel töötamiskohtadel, töö redelitel ja tellingutel, tellingute püstitamisel ja lahtivõtmisel, töö tõsteseadmete, sealhulgas kraana tööpiirkonnas.
Nõuete rikkumine tõi menetluse
Lossi tänav 3 katusetöödel puudusid ehituspaigal kontrollimas käinud Rein Nelise sõnul töölistel peale kiivrite aga ka palju olulisemad asjad – ankurdatud köitega turvarakmed, mida on kohustuslik katusetööl kanda, kui puuduvad piirded katuse räästas. “Rikkumiste osas alustas tööinspektsioon tööandja suhtes haldusmenetlust,” ütles tööinspektor Saarte Häälele.
Rein Nelis rõhutas, et kõik inimesed, kes näevad selliseid tööohutusnõuete rikkumisi, informeerigu sellest kindlasti kohe kohalikku tööinspektorit telefonil 50 45 936. Kõnealuse ehitusfirma töömeestega juhtus alles mõne nädala eest samal objektil tööd alustades õnnelik õnnetus, kui tuul veel kinnitamata tellingud maja seina äärest tänavale ümber lükkas.
Siis olid tellingud linnavalitsuse kinnitusel püstitatud ilma tänavasulgemise loata ehk omavoliliselt ning linn algatas ses osas väärteomenetluse. Kiivrikandmise kohustuse eiramisest kirjutas Saarte Hääl ka suvel, kui tähelepanelik linnakodanik samuti osutas, et Kuressaare muusikakooli katusel olnud töömeestel puudusid kiivrid.
piske perrrse omale need kiivrid, lambad
Jälle need kiivrid!No mille eest need kiivrid katusel kaitsevad?Iseasi on turvarakmed…Kiivrid segavad töö tegemist.No sunniks seda seaduseandjat iga päev gaasimaskis tööl käima,tuues ettekäändeks saastunud õhu!Kas meeldiks!Kiivrit peaks ikka seal kandma,kus on olemas reaalne oht millegagi pähe saada…
Eks siis tahetakse panna , kui on ratastoolis juba. Hilja siis….
katusetöödel kl kiivrist aru ei saa, niipalju vbl veel, et just kui kraana tõstab, et sealt võib veel midagi juhtuda aga muidu pole muud võimalust, kui ainult lind ühe lasu äkki laseb :)
paneb reeglina midagi muud;))
kiiver segab töötegemist ? Ei ta tühi sega ja kasu on sellest kindlasti, kui õnnetus juhtub. Töömehed on lihtsalt liiga laisad ja mugavad. Tehakse tööd nii vähe kui võimalik ja kasutatakse turvavarustust nii vähe, kui võimalik.
Samuti puudub kiiver ka kraanajuhil.
Kusjuures need nn oma elu üle ise otsustajad ongi hiljem need kõige suuremad protsessijad ja rahanõudjad kohtus, kui kuskilt alla kukuvad ja midagi murravad. Siis on nad esimesed tööaandja peale kaebama, et turvavarustust ei antud.
Mandri ehitaja tuleb Kuressaare peatänava äärde ehitama, eirab järjest kõiki elementaarseid ohutusreegleid ja teeb veel sellise näo, et ehitusmehed vaadaku ise kuidas ellu jäävad. Äärmiselt mannetu, kas mandri töökultuuri musternäide?
aga kiivrikanmine katusel ei oma erilistb tähtsust aga tellingutel olijad ja maas kõndijad, nendel veel oelks vaja,s est koht kust midagfi alla võib kukkuda on ju katus. Ülevamalt poolt pole enam midagi kukkumas peale lennuki ja sunud lindude
Loomulikult peab haigekassa maksma,miks siis mina pean iga kuu oma palgast maksma haigekassale.Või arvate ,et lihtinimene peabki neid nn. rasvamagusid ülevalpidama?
See on seadusega paika pandud, kuskohas tuleb kiivrit kanda ja kui ei kanna siis saad paremal juhul trahvi ja halvemal juhul lõpetad haiglavoodis. Alles talve hakul oli kusagil kui ehitusmees ilma kiivrita kukkus katuselt alla vastu betoonäärt ja sai surma. Arvestage, et need seadused on kirjutatud inimeste verehinnaga ja ennetades tööõnnetusi.
Soovitan inimese anatoomiat ja füsioloogiat õppida.Kiiver ei ole mingi imeasi,mis kaitseb,kui kusagilt kõrgelt kukud…Jah,kui kukud lihtsalt pikali,võib tast natuke kasu olla,aga kui kukud alla koerakuudist kõrgema ehituse katuselt,siis kolp võib ju terveks jääda,aga viga saab ikkagi kaelalülid või selgroog,mille kanalis asub seljaaju…sealt siis halvatused ja pahatihti ka surm…Kiivrit peaks kindlasti kandma siis,kui keegi töötab sinust kõrgemal ja sealt võib siis kaela midagi pudeneda…Aga olen olnud sunnitud lühiajaliselt kiivrit kandes lihtsat ehitustööd tegeme,no see oli küll ebamugav kogemus…
kuulake ennast.kas te olete ennem kuulnud,et kedagi katust “PANEB”.mina olen kuulnud paigaldamisest,nii et,ajakirjanik võiks ennast veidi harida!!!!
Aga kui kraanakonksuga vastu pead saab ning haiglasse satub, kes tasub ravikulud? Haigekassa või “ise otsustaja”?