Ministri sõnul ebavõrdsus EL põllumajanduses jätkub

Ministri sõnul ebavõrdsus EL põllumajanduses jätkub

HELIR-VALDOR SEEDER: Naine tahab saada meheks, mees jumalaks, aga seda ei juhtu.
Foto: Egon Ligi

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ei pea tõenäoliseks, et Eesti põllumeestele makstavad toetused võiksid Euroopa Liidu uuel finantsperioodil võrdsustuda vanades liikmesriikides makstavate toetustega.

“Naine tahab saada meheks, mees jumalaks, aga seda ei juhtu,” ütles Helir-Valdor Seeder eilsel kohtumisel Saaremaa omavalitsusjuhtidega EL-i liikmesmaades põllumajandustoetuste ühtlustamise tõenäosust vaagides. Seederi sõnul on toetusmäärades valitseva ebavõrdsuse jätkumisel mitmeid põhjusi, kuid suurt rolli mängivad selles liitumisläbirääkimistel kokkulepitud tingimused, mis on riigiti väga erinevad ja võivad püsida veel mitme finantsperioodi jooksul. Ministri sõnul võib võrdsuse saavutamisele kuluda mõnel juhul isegi kuni 20 aastat.

Eesti põllumeeste kõige valusam probleem seoses ebavõrdsete toetustega on naaberriik Soome, kel on õigus maksta oma tootjatele Euroopas konkurentsitult kõige suuremat riigiabi. Kultuuriliselt ja keeleliselt lähedane põhjanaaber tunneb Eesti turgu väga hästi ja tema võimalused oma eeliseid Eestis ära kasutada on väga suured. Seeder märkis, et laias laastus jääb EL-i põllumajanduse eelarve 2014–2020 finantsperioodil samale tasemele praegusega, kuid arvestades Saksamaa soovi oma panust vähendada, võib maaelu ja põllumajanduse eelarve osakaal EL-i eelarves umbes viie protsendi võrra ka väheneda.

Vastates põllumajandustootmisega seotud küsimusele, tõdes Seeder, et 20 iseseisvusaasta jooksul pole Eesti põllumajandussaaduste eksport Venemaale olnud veel kunagi nii hea kui praegu. Kaubaks lähevad nii piimasaadused, liha kui ka elussead. “Kui kaua see pidu jätkub, raske öelda, aga sellele võib tulla lõpp ka päevapealt,” ütles põllumajandusminister, kelle sõnul võib järjest rohkem Venemaale panustamine tähendada ühel hetkel väga suurt tagasilööki ning selle riskiga peab igaüks arvestama.

Seeder ei osanud ennustada, kas tagasilöök Vene turul võiks tulla aasta või kümne pärast. Samas märkis ta, et naaberriigi destabiliseerimiseks on kõige mõjusam meetod avada talle kõigepealt pikemaks ajaks oma turg, lasta tal sellele turule orienteerudes võtta laenukoorem ja siis turg päevapealt sulgeda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)