Miks ma jälle pean prügi välja viima?

Kas teil on vahel tekkinud tunne, et teete mõnda toimingut liiga sageli? Isegi nii sageli, et see juba häirima hakkab ja sunnib küsima: miks jälle? Ehk on teilt seda küsinud ka laps, abikaasa, elukaaslane?

 Üks toiminguid, mis sellise küsimuse tekitab, on ilmselt paljudel ühine. Miks ma JÄLLE pean PRÜGI VÄLJA viima? Alles viisin ju! Kas tuleb tuttav ette?

See lihtsalt tekib – vähemalt 400 kilo aastas

Juba mõnda aastat on enamikul meist köögis kraanikausi all mitu erinevat kotti prügi jaoks. Mida rohkem kotte, seda tihemini käime neid tühjendamas. Tehke prooviks iga kord kalendrisse märge, kui lähete mõnd neist kottidest välja viima (iga prügiliigi jaoks eraldi värv). Saate päris värvilised nädalad, kas pole? Lisage sinna veel “panus”, mille annate kodust eemal viibides – koolis, tööl, reisil jm. Kõik see kokku teeb keskmiselt 400 kilo aastas inimese kohta. Ümmarguselt kilo prügi päevas on see kogus, mis end üha sagedamini meelde tuletab.

Tegelikult teame ju küll, miks JÄLLE tuleb prügikott võtta ja konteineri poole kõndida – see lihtsalt tekib. MIKS? Sest pihvid olid pakitud suurde kilekarpi ja pesupulbrile sai poes igaks juhuks veel eraldi kilekott ümber pandud, sest tänase kuupäevaga jogurtit ei söandanud pannkoogitaignasse enam lisada, sest kampsun oli moest läinud värvi jne. Kõik see kraam leidis koha prügikotis ja JÄLLE tuli minna…

Suur mägi ja palju asju

Prügimägi on sisuliselt suur mägi asjadest, mille tootmiseks on kulutatud raha, aega ja taastumatuid loodusrikkusi, kuid mis kahjuks tihtipeale liiga lühikese kasutamise järel on tunnistatud mittevajalikeks. Maksame nende asjade eest topelt: ostes ja ära visates. Lisaks oleme kulutanud väärtuslikku keskkonnavara. Ka prügimägi ise koormab keskkonda nii oma ulatuse kui ka võimaliku reostusohuga.

Erinevate prügikottide ehk jäätmete sortimise eesmärk on aidata kaasa prügimäele mineva prügi hulga vähendamisele. Kuid selleks, et oma kulusid tõeliselt kokku hoida ja keskkonda säästa, tuleb astuda jäätmetekke piiramise teele. Hea, kui jäätmeid tekib vähem, veel parem, kui üldse ei teki. Kuigi kalendris jääb värvikirevust vähemaks, muutub elu paremaks. Ja kaugel ei pruugi olla päev, kui prügikotti välja viies küsime endalt: huvitav, MILLAL MA VIIMATI seda tegin?

Kõigi maade prügivähendajad, ühinegem!

Paljude asjadega on nii, et teame küll, kuidas peab tegema, aga ise millegipärast ei tee. Keegi peab ees tegema. Möödunud aastal algatas Euroopa Komisjon teavitusprojekti “Euroopa jäätmetekke vähendamise nädal”. Selle mõte on juhtida tähelepanu jäätmetekke vältimise olulisusele, jagada alustamiseks lihtsaid nippe ja kogemusi ning anda mõista, et iga inimese panus on oluline.

Nädal leidis liikmesriikides toetust, ka Eestis oli järgijaid. Teavitusüritusi korraldasid keskkonnaministeeriumi keskkonnaamet, Tallinna keskkonnaamet, Narva linnavalitsus, Viljandi linnavalitsus, Eesti maaülikool ja Paide ühisgümnaasium. Keskkonnaameti õppeprogramm “Ferda vähendab jäätmeid” võitis lausa üleeuroopalise tunnustuse. Tegu on usina sipelgaga, kes lauamängu abil õpetab ka jäätmeid sortima. Kel huvi, näeb seda keskkonnaameti kodulehelt http://www.keskkonnaamet.ee/index.php?id=11071 .

Tähelepanu, nädal algab 20. novembril

Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel osaleb Eesti ka tänavu üle-euroopalises kampaanias. Selle aasta jäätmetekke vähendamise nädal toimub 20.–28. novembrini. Täpsem teave on aadressil http://www.envir.ee/jaatmenadal . Osalemiseks saab end kirja panna 12. novembrini. Arvesse läheb igasugune teavitustegevus: loengud jäätmetekke vähendamisvõimalustest; kasutatud esemete ost-müük-vahetus-renoveerimine; jäätmetekke vähendamisele pühendatud mängud-jutud-tegevused jne. Hooli endast, keskkonnast ja oma rahakotist ning osale jäätmenädalal! Ideid ja abimaterjale leiab aadressil www.envir.ee/jaatmenadal .

Teiste jäätmenädalal läbi viidud ürituste kohta vaata lähemalt http://www.ewwr.eu/case-studies . Tagasivaadet 2009. a jäätmenädalale Eestis ja mujal Euroopas näed www.envir.ee/jaatmenadal ja www.ewwr.eu

Ulvi-Karmen Möller
keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna peaspetsialist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)