Ruhnlane loomaveo pärast mures (1)

Ruhnu loomapidaja palub maavalitsusel tühistada laevamarsruudil Munalaid–Ruhnu–Munalaid kehtima hakanud loomadeveo hinnad, kuna esmakordselt tasuliseks muudetud loomadevedu vähendab oluliselt põllumajandusega tegelemise tasuvust väikesaarel.

Maavalitsuse poole pöördunud Eesti maakarja kasvataja Selma Kaljulaid ütles, et loomade üleveo muutmine tasuliseks tundub ebaõiglasena, sest näiteks Ruhnu kauplustele on esmatarbekaupade ja toiduainete vedu saarele aastaringselt tasuta.

Seni on loomade tapale viimise kulud piirdunud loomaomaniku jaoks loomaveoauto ning loomade hoidmise ja toitmise eest tasumisega kuni nende lihatööstusele üleandmiseni, milleks eelmisel aastal kulus keskmiselt 600 krooni looma kohta. Nüüd lisandub sellele 4500 krooni loomaveoki ja loomavedu korraldavate isikute eest, mistõttu kujuneb ühe looma lihatööstusse viimise kuluks ligemale 1000 krooni.

Arvestades, et suhteliselt väikest kasvu Eesti maatõugu looma eest saab loomapidaja tapamajast kätte keskmiselt 3000 krooni, ei jää talle kasumiks sisuliselt midagi. Samas on põllumajandus saare jaoks küllalt tähtis, sest lisaks traditsioonilisele saareelaniku eluviisile ja tööhõivele on see oluline ka pärandkoosluste kaitse ning turistile silmailu ja huvi pakkuvate maastike kujundamise seisukohast.

Selma Kaljulaid rääkis, et praegu on tal 44 looma, kellest aastas läheb tapale keskeltläbi 15. Elusloomade vedu Ruhnu saarelt on mõnevõrra keerulisem kui mõnelt teiselt väikesaarelt ja Saaremaalt, kuna ülevedu sõltub seal palju rohkem ilmastikust. Tänavune suvi oli Ruhnu põllumajandusele ülimalt karm. Näiteks jäi Kaljulaiul liigvee tõttu koristamata kogu 10 hektaril kasvanud vili, mistõttu tuleb kõik loomasööt sisse osta. Ka kartul jäi üles võtmata.

Saare maavanem Toomas Kasemaa ütles, et maavalitsus tellib loomade veo ning rahastab seda riiklikust transporditoetusest. “Ühe laevareisi hind on ligikaudu 50 000 krooni. Kauplustele oleme kehtestanud määratletud koguses tasuta kaubaveo, kuid seda eesmärgil, et esmavajalikud kaubad oleksid tarbijatele vastuvõetava hinnaga. Ülejäänud kaubavedu on senini laevadel ja ka lennukil olnud tasuline,” sõnas Kasemaa.

Neljapäeval tegi maavalitsus Ruhnu loomakasvatajatele ettepaneku rakendada veokiga kaasas olevatele inimestele ruhnlase soodustust ja alandada sõiduki üleveo tasu 50% võrra. “Ehk ühtekokku läheb inimeste ülevedu saarele ja tagasi lähtepunkti maksma 400 krooni ja sõiduki ülevedu 1350 krooni, kokku 1750 krooni,” nentis Kasemaa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)