Talunikul jäi viljapõld neljandat aastat liigvee tõttu koristamata (7)

Talunikul jäi viljapõld neljandat aastat liigvee tõttu koristamata

ILMASTIKU OHVER: Küdema taluniku Valdo Oderi sõnul on Mustjala kandi maad vilja kasvatamiseks liialt ilmastikutundlikud.
Foto: Aare Laine

Uustalu peremees Valdo Oder on hädas Küdemal asuva põllulapiga, kust juba neljandat aastat järjest jääb vili liigniiskuse tõttu koristamata.

“Peab vist hakkama seal riisi kasvatama,” ütles Valdo Oder, viidates seitsme hektari suurusele soopõllule, kus kolm aastat tagasi oli koguni nii palju vett, et vilja keskel ujus 60 luike. Arvestades, et kolm aastat pole põllult saaki kätte saadud, tekib küsimus, et miks sellisele põllule üldse külvata. Valdo Oderi sõnutsi otsustas ta külvata, sest ilmaprognoos lubas kuiva suve. “

Oli kuum küll, aga see vihm, mis ööpäev järjest tuli, see uputas ikka ära,” tõdes talunik, kelle kinnitusel annab põld kuiva suvega iseenesest korraliku saagi. Järgmisel aastal külvab Valdo Oder soopõllule heinaseemet. Niiskuse tõttu jäi Uustalu peremehel põllule 16 hektari jagu vilja, kümnelt hektarilt õnnestus saak kätte saada.

Piimatootmise ja lihaveiste kasvatamisega tegelevas talus on 120–130 pealine piimakari ja ülejäänud on lihaveised. Puudujääva söödakoguse lubas Valdo Oder osta Valjala viljakasvatajatelt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)