Pihtla perearsti toetuseks kogutakse allkirju (48)

Pihtla perearsti toetuseks kogutakse allkirju

PIHTLA POES: Võimalus anda allkiri. “Inimesed tahavad, et Mari jääks,” ütleb müüja Kadri Paiste.
Foto: Egon Ligi

Pihtla valla poodides ja Kaali postkontoris korjatakse allkirju perearst Mari Sootsi toetuseks. Vallavanem Jüri Saar on nõutu, sest ka vallavalitsus toetab perearsti, kuid saab seda teha seaduse piires. Praeguseks on allkirju kogunenud julgelt üle 200.

“Kindlasti on võimalusi perearsti praksise toetamiseks teisigi kui kommunaalmaksete eest tasumine,” ütleb vallavanem, kellele on vallas toimuv tõsiseks üllatuseks. “Kui inimesed teaksid, millele nad alla kirjutavad.” Iseenesest on allkirjade kogumine demokraatlikus riigis lubatud, kuid vallavanemat teeb murelikuks see, et mitte ükski vallakodanik ei ole jalga üle vallamaja läve tõstnud, et toimunu kohta aru pärida. “Kõik, kellega olen rääkinud, on asjast aru saanud,” märgib Saar.

Kodanikualgatuse korras alustas eelmisel nädalal kohaliku perearsti toetusaktsiooni üks Sootsi patsient. See inimene, kes palus oma nime lehes mitte avaldada, on veendunud, et ükski vald ei saa olla nii vaene, et laseb perearstil kõik arved kogu täiega kinni maksta. “Volikogu esimehe poolt on uskumatult küüniline öelda, et perearstindus on samasugune ettevõtlus nagu iga teine, isegi põllumajanduses saab vastavalt võimalustele põllu sööti jätta või karja vähendada, arst seda teha ei saa,” on naine veendunud.

Mari Soots, kellele teeb heameelt kohaliku rahva toetus, ei osanud eile veel öelda, milliseid samme ta edasi astub ja kas tema töökoht saab ka uuel aastal olema Pihtla vallas. “Ma ei kujuta ette, kas jaksan maksta talvel küttearveid, mis võivad kokku ulatuda 6000 kroonini,” ütles ta. Vallavanema sõnul ei tasuks Sootsil selliseid arveid küll karta. Vallamajas on kokku rehkendatud, et haigekassa annab Sootsile, kellel on vallas kaks vastuvõtukohta, iga kuu baasraha 16 857 krooni. Perearst otsustati vabastada rendi maksmisest nii Pihtlas kui ka Kõljalas ja sõlmida leping ülalpidamiskulude katteks mõlema punkti osas. Tegemist oli volikogu ühehäälse otsusega.

Perearstiteema tuli vallamajas kõneks siis, kui eelmisel aastal ametisse saanud vallavanem Saar avastas, et perearstiga sõlmitud ruumide kasutamise lepingu tähtaeg on ammuilma ümber saanud ja vaja teha uus. Enne tüliõunaks osutunud uue lepingu sõlmimist maksis Kõljala vastuvõtukoha elektri eest ja kommunaalmaksed vald. “Kui ma tööle tulin, oli see valla nõudmine, et peaksin patsiente kahes kohas vastu võtma,” täpsustas Soots, kes peab nimetatud 16 857 krooni enda sõnul jagama kolme inimese töötasuks, autoliisinguks, telefoni, interneti jne eest maksmiseks ning lisaks tasuma veel uuringute eest ja kahe vastuvõtukoha kommunaalmaksed.

Volikogu leidis, et perearst peaks maksma mõlema vastuvõtukoha – nii Pihtla vallamajas kui ka Kõljalas kortermajas asuva – kommunaalkulud, mille vastu Soots esialgu ei protesteerinud. Küll aga tuli ta volikogu eelmisele istungile avaldusega, et lõpetab patsientide vastuvõtu Kõljalas. “See oli valla nõudmine, et Kõljalas peab lisaks Pihtlale vastuvõtt olema, ka on sealse arstipunkti teenindada Kaali kool,” täpsustas Mari Soots, kelle eest tasus enne uue lepingu sõlmimist Kõljala vastuvõturuumide kommunaalkulud vald.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 85 korda, sh täna 1)