Eesti euromündid toodi saarele püssimeeste saatel (11)

Eesti euromündid toodi saarele püssimeeste saatel

TERE EURO: Eile Saaremaale toodud eurode koorem oli turvatud kõrgemini kui tavaline rahavedu.
Foto: Egon Ligi

Eile keskpäeval avanes Swedbanki Kuressaare kontori tagaukse juures pilt, millest võis järeldada, et kui Saaremaale pole just saabunud keegi maailma vägevatest, siis on tegu ettevalmistustega peatselt saabuvaks €-päevaks.

“Tegemist oli tõepoolest euromüntide jõudmisega Saaremaale,” kinnitas Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask Saarte Häälele, et kuulivestides ja laskevalmis tulirelvadega politsei ei turvanud mõnda tähtsat isikut, vaid tegu oli arvatavasti veel mündipressi järele lõhnava uue rahaga. Saarte Hääle fotograafi sõnul oli turvalisus tõesti väga kõrgendatud. Lisaks mitmele politseiautole ja G4S kirja kandvale väikeautole turvas “Tere, Euro” silte kandvat kaubaautot kümmekond inimest.

Ülisalajane tegevus

Kogu Eesti rahavaru ümbervahetamine on pikk, keeruline ja ülisalajane tegevus. Eesti Pangast toimub sularaha eeljaotus krediidiasutustele ja kommertspankadele iga päev. “Täpset eeljaotuse operatsioonide mahtu ja sihtpunkte me turvalisuse kaalutlustel ei avalda,” ütles Eesti Panga pressiesindaja Viljar Rääsk. Ta selgitas, et euro sularaha eeljaotus on vajalik selleks, et pangad saaksid omakorda jaotada sularaha ettevõtetest klientidele. “Sellega on tagatud, et 1. jaanuaril saavad Eesti jaekauplused ja teenindusfirmad anda inimestele vahetusrahana tagasi eurosid,” kinnitas Rääsk, et €-päevaks ei tohiks keegi ilma eurodeta olla.

Selleks, et keegi ei saaks mõnele rahamasinale käppa peale panna, s.t rahaveo turvalisuse tagamiseks on valitsus eraldanud 12,9 miljonit krooni. Ülima turvalisuse kindlustamise üks põhjuseid on ka see, et euro on uus raha. “Vahe võrreldes krooni igapäevase sularaharinglusega on selles, et suurem osa kroonidest on juba ringluses – inimeste, ettevõtete ja pankade käes –, samas kui euro puhul on praegu käimas kogu ringlusse mineva sularaha laialivedu,” selgitas keskpanga pressiesindaja.

Tuleb rahulik rahavahetus

Saarte Hääl uuris eurode saabumise kohta ka SEB panga kohaliku kontori juhatajalt Aivar Sõrmelt, kes kommentaaride andmisest viisakalt keeldus, kuna ta ei tohi sellest rääkida. Küll aga arvas Sõrm, et seekordne uue raha tulek möödub rahulikult. “Ei ole eriti täheldanud mingit paanikat,” märkis Sõrm ja lisas, et eelduse rahulikuks rahavahetuseks annab ka suur eeltöö, mis on inimestele asja selgitamiseks tehtud, ja suhteliselt pikk üleminekuperiood. Näiteks 1992. aasta rahareformi ajal, kui rubla asemel tuli kroon, oli olukord Sõrme sõnul hoopis teistsugune. “Siis tehti asi ära paari päevaga,” meenutas Sõrm.

Nüüd saavad inimesed juba kuu aega enne ja kuus kuud pärast €-päeva vahetada kroone eurodeks kõigis sularahateenuseid osutavates pangakontorites ning seda keskkursiga ja teenustasuta. Seejärel jätkatakse nimetatud teenuse osutamist kuue kuu jooksul piiratud kontorivõrguga. Pärast seda organiseerib kroonide vahetuse eurodeks Eesti Pank – tähtajatult, keskkursiga ja piiramatus koguses.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)