Kungla sadam sai pidulikult nurgakivi (4)

Kungla sadam sai pidulikult nurgakivi

AJALOOLINE HETK: Vallavanem Kaido Kaasik pitsitab dokumendid ja värsked ajalehed ruumikitsikusele vaatamata termosesse. Taamal uurivad Andro Roosileht ja Tõnu Toompuu, kas torusse võiks pista ka Saarte Kalanduse logoga pastaka.
Foto: Egon Ligi

Valjala vallas Kungla külas müüriti eilsel päikeselisel pärastlõunal umbes aasta pärast valmiva sadamahoone vundamendi avausse metallsilinder sadamaala projekti, kõigi kohal viibinute nimede, viimaseid kuid kehtivate krooniste müntide ja värskete ajalehtedega.

MTÜ Kungla Sadam esindaja Andro Roosileht rääkis tähtsat sündmust tunnistama kogunenud külarahvale, et mittetulundusühingu soov on taastada Kungla sajandeid vana sadamakoht kogu selle hiilguses ja aus. “Et sellest saaks Valjala valla väärt pääs merele,” märkis Roosileht. Tema sõnul on sadama taastamisel abi olnud nii europrojektidest kui ka erainvestorite toetusest. EAS eraldas sadama taastamiseks väikesadamate programmist veidi üle kahe miljoni krooni ning keskeltläbi sama suur summa saadi ka PRIA-st. Nendele summadele lisandub erainvestorite omafinantseering.

Väärikas pääs merele

“See on tõepoolest meie n-ö ainuke avalik väljapääs merele,” tunnistas Valjala vallavanem Kaido Kaasik ja meenutas, et ajaloolise sadama taastamise plaanidega hakati pihta juba 1997. aastal, kui seal tegutses kohalik kalurkond, kes kolhoosi ajal oli täpselt samasse kohta samuti hoone püsti pannud. “Aja jooksul on siin paate küll natuke vähemaks jäänud, aga noortele meremeestele on see alati olnud peatuspaigaks.

Aastaid tagasi toimusid siin ju igal suvel noorte meremeeste laagrid,” meenutas Kaasik. “Kui kurdetakse ikka selle üle, et noortel puudub huvi mere vastu, siis tegelikult ise vaikselt loodame, et siin saab uuesti ka sellisele tegevusele hoo sisse. Et meil oleks hea ja kindel koht, kuhu kõik vallaelanikud saaksid oma aluse panna ning niisamuti ka külalised ja miks mitte ka puhkajad,” märkis vallavanem.

Kaasik avaldas heameelt ka selle üle, et sadama ehitab välja kogenud ehitusfirma AS Kuressaare Ehitus. “Nad on ennegi Saaremaal sadamaid teinud ning minu arust on need ka väga hästi välja kukkunud,” leidis ta. Vallavanema sõnul on sealkandis päris palju häid kalastuskohti ning seetõttu on sadama kordategemisest suur kasu kohalikele kalameestele.
“Küll väidetakse, et Kõiguste sadama süvendamisega olid kalavarud natuke kõhnemaks jäänud, aga arvamusi on igasuguseid. Igatahes kalale siit saab ja käima siit hakatakse,” kinnitas ta.

Kasu kohalikele ja külalistele

Hoones, mis eile pidulikult nurgakivi sai, saavad kalamehed AS-i Kuressaare Ehitus omaniku Tõnu Toompuu sõnul hakata kõiki oma vajalikke asju hoidma. “Aerud, mootorid – kõik, mis vaja,” loetles ka vallavanem Kaido Kaasik. Sadamahoone juurde tuleb ka joogiveekoht ja veepiiri lähedale pilsivee kogumiskaevud. “Siis tuleb veel kalalossimise kai, kaks muuli ning väiksem ujuvkai kalapaatidele ja kaatritele,” rääkis Toompuu Saarte Häälele. Sadamasse sissesõit hakkab toimuma mööda ligikaudu 100 meetri pikkust tähistatud faarvaatrit, mille süviseks saab Toompuu sõnul olema 1,5 meetrit. Kokku tuleb sadamasse kohti 20 alusele.

Vallavanem Kaido Kaasik avaldas lootust, et kui sadam ükskord valmis saab, siis võiksid jahiomanikud tulevikus otse üle lahe Kõiguste sadamast, kus faarvaatri süvis sügavam, tulla väiksemate kaatritega Kungla sadamasse. “Seal pool pole suurt midagi, küla on siin ja elu on ikka siinpool,” põhjendas vallavanem. Lisaks tõstab Kungla sadam Kaasiku hinnangul kindlasti sealsete kinnistute väärtust, mis tähendab, et elanikke võiks külla juurdegi tulla. Ehitusfirma omaniku kinnitusel peaks nii sadamahoone kui ka kogu sadamaala täielikult valmis saama juba järgmisel aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 158 korda, sh täna 1)