Saaremaa ralli jätkuvalt osavõturohke

Saaremaa ralli jätkuvalt osavõturohke

TULEB TAAS: Saaremaa kiviaedade vahel sõidetav ralli alustab juba nädala pärast.
Foto: Raul Vinni

Järgmisel nädalavahetusel toimuval Saaremaa rallil peaks starti asuma (eileõhtustel andmetel) 150 ekipaaži, mis teeb tänavusest võidukihutamisest Eesti selle aasta osavõturohkeima meistrivõistluste etapi.

Saaremaa ralli direktor Toomas Sepp ütles Saarte Häälele eile hommikul, kui registreerumiseks olid jäänud vaid loetud tunnid, et 150 ekipaažiga ongi korraldajad arvestanud ning see arv oli märgitud piirarvuks ka ralli juhendis. Kindlasti võib juhtuda, et kõik registreerunud starti ei tule ja seega võivad arvud ka veidi muutuda. Sepp tõdes ka seda, et see Eesti meistrivõistluste etapp on tõepoolest osavõturohkeim.

Ralli ajaloos sobrades võib veenduda, et 150 registreerunut on ka kahe viimase aasta suurim osavõtjate arv. Eelmisel aastal oli registreerunud 135 ja üle-eelmisel 140 ekipaaži. 2007. a oli end kirja pannud lausa 181 sõita soovijat ja aasta varem 158 autot. 2005. a oli eelregistreerimise teinud 131 ekipaaži. 8. oktoobril kell 17.20 Kuressaare kesklinnast alguse saava ralli pikkus on sel aastal 500 km, millest on lisakatseid ligikaudu 110 kilomeetri jagu.

Sellest viis kilomeetrit on sõitu asfaldil, mille näol on siis tegu rallikavasse tagasi võetud Kuressaare pargi läheduses sõidetava kiiruskatsega. Saarte Hääle andmetel on tänavusel rallil oodata lisaks linnakatse vanale kohale tagasi toomisele veel mõningaid muudatusi. Rallile pannakse taas punkt Kuressaare kesklinnas 9. oktoobril kell 18.35, kui keskväljakul tõuseb poodiumile ralli võitja.

150 ekipaaži seas on stardis ka kolm WRC-autot, millest ühes istub Saaremaa oma poiss. Nimelt loeb eelmise aasta ralli võitjale Georg Grossile kaarti Raigo Mõlder, kes koos Ott Tänakuga võitis ralli kaks aastat tagasi. Tänak ise on seekord rajal koos Kuldar Sikuga ja kihutab Ford Fiesta S2000-ga.

Näitus ja raadio

Saaremaa ralli ajal on Kuressaare kultuurikeskuses avatud näitus “Eesti mootorisport läbi aegade”. Näitusel eksponeeritakse omaaegseid võistlusautosid, tsikleid ja võidusõiduvarustust. Rallinädala neljapäeval, reedel ja laupäeval avatud näituse korraldamisele on õla alla pannud Saaremaa ralli korraldusmeeskond, Tesman Auto AS, Eesti mootorispordi muuseum ja Eesti autospordi liit.

Suur osa eksponaatidest pärineb Eesti mootorispordi muuseumist, mille kogudes on 129 võidusõidumasinat ning säilikuid kokku üle paarikümne tuhande. Autodest toob muuseum näitusele Lada VFTS, millega on omal ajal võistelnud Raido Rüütel – Tõnu Vunn ja vennad Metsad, aga ka Jaanus Ligurile 1990. aastal bagikrossi Euroopa meistri tiitli toonud sõidubagi ning mitmed vormelautod, sealhulgas Estonia-26/9 (viimane toodetud Estonia) ja Estonia-25. Autodest on näitusel esindatud ka Formula Student ja mõned autod rallikorraldaja poolt.

“Muuseumi valik on tehtud uuematest sõidukitest, mida publik – eriti rallipublik – ei ole praktiliselt näinudki,” ütles mootorispordi muuseumi kuraator Arno Sillat. Lisaks autodele eksponeeritakse näitusel võidusõidumootorrattaid, millest kahte ei ole Eestis varem näidatud: Endel Kiisa CZ-350 ja külgvankripaari Toivo Vides – Tiit Prosso ringrajakorv. Peale selle saab näha erinevaid soolomasinaid.

Võistlusmasinate kõrval antakse läbilõige eri aegade sõiduvarustusest ja võidetud auhindadest. Teiste trofeede kõrval on plaanis näidata kuulsale Karl Siitanile EAK poolt antud karikat, mida avalikkus seni näinud pole. Eesti autospordi liidu peasekretär Arno Sillat ütles, et 2011. aastal tähistab Eesti mootorisport oma 90. juubeliaastat ja seega on Saaremaa ralli ajaks kavandatav näitus sissejuhatus tulevale juubeliaastale. “Selleaastane Saaremaa ralli ja Eesti mootorispordi ajaloonäitus teevad juubeli tähistamisel otsa lahti,” sõnas ta.

Juba seitsmendat korda käib Saaremaa ralliga kaasas ka “Ralliraadio”, mida saab kuulata Kadi raadiost. Seekord annavad stuudiost ralliülevaateid Erki Berends ja Margus Kiiver. Võistlusrajalt annavad kommentaare Martin Mae, Mikk Saarela, Hardi Raiend ja Gunnar Siiner. Reedel stardib “Ralliraadio” kella viie paiku õhtul ja esimese päeva stuudio asub Kuressaares. Laupäeva hommikul kolib stuudio Orikülla ja ralli teine päev läheb eetrisse sealt.

“Tehniliselt ei ole tegu väga keerulise lahendusega, aga seni, kui me ei tea, kas kõik ühendused toimivad, on peavalu küllaga,” märkis Kadi tegevjuht Gunnar Siiner.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 59 korda, sh täna 1)