Pihtla vald võib jääda perearstita (41)

Pihtla vald võib jääda perearstita

MARI SOOTS: Pihtla perearst 1998. aastast.
Foto: Egon Ligi

Perearst Mari Soots kahtleb, kas jätkata tööd Pihtla vallas. Pärast seda, kui tänavu vallaga sõlmitud uus leping tõi talle kopsaka kommunaalkulude arve, peab ta plaani uuest aastast endale uus koht otsida.

Perearstiteema tuli vallamajas kõneks siis, kui eelmisel aastal ametisse saanud vallavanem Jüri Saar avastas, et perearstiga sõlmitud ruumide kasutamise lepingu tähtaeg on ammuilma ümber saanud ja vaja teha uus. Et aga lepingu teine pool ehk perearst Mari Soots on volikogu liige, läks küsimus arutamisele volikogusse.

Volikogu leidis, et perearst peaks maksma mõlema vastuvõtukoha – nii Pihtla vallamajas kui ka Kõljalas kortermajas asuva – kommunaalkulud, mille vastu Soots esialgu ei protesteerinud. Küll aga tuli ta volikogu eelmisele istungile avaldusega, et lõpetab patsientide vastuvõtu Kõljalas. “See oli valla nõudmine, et Kõljalas peab lisaks Pihtlale vastuvõtt olema, ka on sealse arstipunkti teenindada Kaali kool,” täpsustas Mari Soots, kelle eest tasus enne uue lepingu sõlmimist Kõljala vastuvõturuumide kommunaalkulud vald.

“Pihtlas maksin ise elektri, väikese rendi ja mingi osa vallamajaga ühise telefoni kuludest,” selgitas ta, lisades, et nüüdsest peaks ta ise maksma nii Kõljala kui ka Pihtla ruumide elektri- ja kommunaalkulud. Soots on nõutu, sest kui tal oleks üks vastuvõtukoht, peaks ta palgal pidama ühte inimest, kaks vastuvõtukohta tähendab aga kahele inimesele palga maksmist. “Kas vähendan nende töötasu või jään ise hoopis ilma,” ohkas ta.

Suhteliselt väikese nimistuga (1200 inimest, neist 100 ravikindlustamata) perearst ütles, et kahe ruumi (lisaks vastuvõtt Kuressaares) ülalpidamine käib tal ülejõu. “Ma ei ole vallale seni esitanud arveid kindlustamata inimeste ravikulude eest, eks nüüd tuleb seda teha,” arvas haigekassalt kuus 68 000 krooni pearaha (sellele summale lisandub väike summa koolilaste läbivaatamise eest) saav tohter.

Eile arutas teemat ka Pihtla vallavolikogu. Volikogu esimees Tõnu Hütt on veendunud: “Perearstindus on samasugune äri nagu iga teine, vald ei pea seda toetama.” Ka volikogu sotsiaalkomisjon leidis 9. septembril, et perearst peab ise Kõljalas oma kommunaalkulud tasuma, sest praeguseks on vald teinud selleks rea soodustusi.

Näiteks ei maksa perearst renti mitteeluruumi kasutamise eest Pihtlas ega Kõljalas, arvestuslikult on soodustus 41 040 krooni aastas. Ka maksab vald korteriühistule aastas 3840 kr korteri (perearstipunkt asub seal) hooldustasu ja seda summat ei ole perearstilt tagasi nõutud. Lisaks tasus vald kuni 1. maini kõik Kõljala arstipunkti kommunaalmaksed.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 77 korda, sh täna 1)