Maksmata palk Valjala väljakaevamistel tõi tüli majja (13)

Maksmata palk Valjala väljakaevamistel tõi tüli majja

TÕI TÜLI MAJJA: Suvised arheoloogilised kaevamised Valjalas tõid tüli majja. Ehkki kaevamised on esitatud tänavuse aasta üleriigiliste muinsuskaitse tähtsündmuste top 10-sse, süüdistab professor Marika Mägi kolleegi diletantlikkuses.
Foto: Rita Loel

Sellesuvised väljakaevamised Valjalas on tekitanud arheoloogide seas tõsise tüli, mille peamised osapooled on kaevamistel abiks käinud tunnustatud arheoloogiaprofessor Marika Mägi ning arheoloogilist järelevalvet teinud ja kaevamisi juhtinud osaühingu Muinasprojekt arheoloog Peeter Talvar.

Neil päevil kirjutatud avalikus kirjas süüdistab Marika Mägi Talvarit sõna otseses mõttes diletantlikkuses – alates sellest, et arheoloog oli tulnud järelevalvet tegema ennast eelnevalt temaatikaga kurssi viimata, ja lõpetades sellega, et osa maa-alast jäi avamata ja väljakaevamiste eelarve oli koostatud puudulikult. Süüdistused on suhteliselt räiged ning üllatavad nii Talvarit kui ka teisi Valjalas kohal käinud arheolooge.

Muinsuskaitseameti arheoloogiamälestiste peadirektor Ants Kraut ütles, et kaevamistel osales ja seda inspekteeris veel vähemalt neli arheoloogiamälestiste ekspertnõukogu liiget, lisaks kolm muinsuskaitseametis töötavat arheoloogi, kellel ei ole siiani olnud ühtegi etteheidet toimunu osas.

Vastupidi, muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektorid esitasid Valjala kaevamiste läbiviimise aasta 2010 tunnustust väärivate muinsuskaitsesündmuste esikümnesse ning Krauti kinnitusel antakse sellekohane tänukiri üle oktoobris Tallinnas.

Lükkavad süüdistused ümber

Nii Talvar kui ka Kraut lükkavad Marika Mägi avalikus kirjas seisvad süüdistused ümber. Kraut ütleb, et professor Mägi ei ole vist ise juhatanud ühtki päästekaevamist ega koostanud eelarvet, kui ta väidab, et kaevamiste eelarve oli tehtud valesti. “Päästekaevamiste eelarvet ei saagi teha nii, nagu Mägi näib arvavat,” oponeerib Kraut.

Talvar peab sopaga ülevalamise põhjuseks ennekõike seda, et kaevamiste ootamatult suureks kujunenud (“puuduliku”) eelarve tõttu ei suudetud Mägile tema töö eest kohe maksta. “Kaevamiste eelarve oli koostatud, lähtudes uuritava ala suurusest ja vajaminevast tööjõust,” täpsustab Talvar, kes ei mõista, mille põhjal kolleeg väidab, et kunstniku palk polnud eelarvesse sisse kirjutatud, kui ta pole eelarvet näinudki.

“Arvestanud olin ühe kunstnikuga, kuid kaevamistel osales neid töö eeldatust suurema mahu tõttu kolm, seejuures Elo Liiv vaid ühel päeval, põhilise töö tegid ära Marilin Lõugas (Marika Mägi tütar) ja Gilleke Kopamees,” räägib Talvar, kes oli muide enne järelevalve tegemist ja enne Saaremaale sõitmist oma sõnul konsulteerinud Tõnu Sepaga, kes oli andnud piisava eelinfo, mida ja kus Valjalas leida võiks, samuti tutvus ta J. Seliranna artiklitega uuringute kohta Valjala kirikuaias ja muinsuskaitse koduleheküljel Valjala kirikaia uurimise kohta olemasoleva infoga.
Mis puutub aga väidetavalt puuduvasse kaeveloasse, siis ei lähe Krauti hinnangul kaevamised veel selle pärast jutumärkidesse, kui luba oli välja antud mitte Talvarile, vaid arheoloog Ain Lavile.

Ei mõista pahameelt

Viimane koostas välitöödeks pädeva meeskonna, kuhu kuulus ka väga suure päästekaevamiste kogemusega arheoloog Peeter Talvar. “Kaevamisloa saanud arheoloog on ise pädev otsustama tööde korraldamise üle ning seda Ain Lavi ka tegi, viibides ise kohal vajalikul määral,” märgib Kraut, kelle sõnul on hämmastav ka kaevamisel osalenud kooliõpilaste süüdistamine huvipuuduses arheoloogia vastu. “Ka seda väidet on Mägile kummutatud, tuues isegi välja konkreetsed õpilased, kes on arheoloogide lastena üles kasvanud ning varem sellelaadse tegevusega kokku puutunud.”

Arheoloogid ei mõista Marika Mägi pahameelt. Talvar peab vajalikuks professorit osutatud abi eest koguni tänada – Marika pakkus kaevamistel kasutamiseks oma kaevamisvarustust, nivelliiri ja fotoaparaati. Abi vastuvõtmine lõppes Talvari sõnul sellega, et suhtluskeskkonnas Facebook kommenteerinud Mägi halvustavalt, et “tuleb ilma igasuguse varustuseta arheoloogilisi kaevamisi tegema”.

Arheoloogiaprofessor Marika Mägi avalikku kirja loe siit

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 253 korda, sh täna 1)