Kalandustegelased käisid Portugalis kogemusi omandamas (3)

Kalandustegelased käisid Portugalis kogemusi omandamas

KALANDUSALASED TEADMISED PORTUGALIST: Saare maakonna kalandustegelased koos võõrustajatega septembrikuises Portugalis.
Foto: Erakogu

MTÜ Saarte Kalandus enam kui nädala kestnud tutvumis- ja õppereis Portugali Algarve do Sotavento kalanduspiirkonda algas 2. septembril ja reisiseltskond jõudis koju tagasi mihklikuu 11. päeval. Meid võttis vastu Algarve do Sotavento kalanduspiirkonna eestvedaja Olhão omavalitsus.

Nii reisil osalejate kui ka vastuvõtjate kokku pandud kava oli väga mitmekülgne võimaldamaks saarlastel saada meeldivaid muljeid ning uusi teadmisi ja kogemusi.

Sündmusterohke nädal Lõuna-Portugalis

Kasutasime tšarterreisiteenust, mis oli soodsam. Puhkepäevadel oli meil võimalus omal käel tutvuda kohaliku kultuuri, mere- ja kalaturismiga ning kalaturgudega. Tööpäevadel käisime portugallaste väljavalitud objektidel. Kogu reisi vältel tasus iga osaleja toidu eest ise. Piduliku hüvastijätuõhtu kulud võtsid aga võõrustajad, Olhão linnavalitsus ja Algarve kalanduspiirkond enda kanda.

Ühepäevasel Lissaboni kultuurireisil oli meie peamine eesmärk külastada ajaloolisi paiku, mis seotud mere ja merenduse-kalanduse ajalooga.
Alvori kalafarmis kasutatakse kalade hooldamiseks arvutiprogrammi, mille abil on võimalik jälgida kalade toidu- ja hapnikuvajadust, basseini veesügavust, ilmastikuolusid ja muid vajalikke näitajaid. Olhão ja Tavira kala- ja mereandide / vesiviljeluse eksperimentaalkasvandused olid kogu reisiseltskonna jaoks väga huvipakkuvad.

Sealsete eksperimentaalkasvanduste rahastussüsteem on selline, et riik maksab töötajatele palka. Kasvanduse ekspluatatsiooniks vajaminev raha saadakse kas projektitaotlustest või eksperimentaalkasvanduse teenuseid tarbivatelt klientidelt. Meie jaoks oli kõige uudsem sealsete merekarpide, austrite kasvatuse ja korjamisega tutvumine päikesetõusu ajal Ria Formosa looduskaitsealal.

Tundsime huvi, millistes tingimustes need molluskid kasvavad ja kas neid on võimalik ka meie kalakasvandustes sisetingimustes kasvatada. Võib-olla tasub isegi katsetada, täites kõik vajalikud tingimused nende istutamiseks ja kasvatamiseks. Konservitehases oli kõige meeldivam uudis see, et sealset toodangut valmistatakse ainult kvaliteetsest värskest kalast. Näiteks sardiinipasteeti tehakse ainult kala seljafileest. Kalarapped antakse loomasöödagraanulite valmistamiseks ära tasuta.

Kalaturud ja kaupluste kalaletid tegid kadedaks

Väga rikkalik kalaturgude ja kaupluste kalalettide sortiment tekitas meis kadedustundegi. Huvitav oli vaadata, kuidas kalamüüja ise pakutavat kaupa väga kiiresti puhastas ja siis juba tükeldatuna ostjale ulatas. Portugalis osatakse kala toiduainena hinnata ja väärtustada. Kalahinnad on igati normaalsed, mis tagaksid ka meie kaluritele korraliku sissetuleku, välja arvatud angerjas, mida müüdi turul kilohinnaga 3 eurot (umbes 46–47 krooni).

Kõik sadamad, nii kala- kui ka paadisadamad, mida külastasime, olid heas korras. Näha oli kõikvõimalike paadi- ja laevatüüpide kaisid. Olhão kalasadama kaide pikkust võiks võrrelda Tallinna sadamakaiga. Kalapüügilaevu oli nii alla 12 meetri pikkuseid kui ka kuni 25 meetri pikkuseid, erinevate püünistega pardal. Kalurite keskmine vanus on meie piirkonna kalurkonna vanusest veidi madalam. Noored portugallased ihkavad kergemat ja püsivama sissetulekuga töökohti nagu meilgi.

Meil oli võimalus vaatlejatena külastada Olhão kalasadamas toimunud kalaoksjonit. Enamikule meie grupist oli see esimene kogemus näha, kuidas kala kokkuostjad hindu reguleerivad. Mõistlik on Eestiski kalanduspiirkondade ühisel algatusel kiiremas korras kalaturgu korrastama hakata ja internetioksjon käivitada. Õnnestus tutvuda ka Ria Formosa looduskaitsealal olevate soolatiikidega. Soola korjatakse seal käsitsi, traditsioonilisel ajaloolisel viisil. Ria Formosa sool on maailmas väga tunnustatud ja kallis, sisaldades päikese käes sillerdavaid soolakristalle. 125 grammi soola eest tuleb välja käia 2 eurot.

Huvi oli vastastikune

Kogu meie tutvumis- ja õppereisi vältel tundsid portugallased huvi Eesti kalanduspoliitika ja kalanduse käekäigu vastu, esitades kõikvõimalikke küsimusi. Mereriigina tuntud Portugal on suutnud merenduse ja kalandusega seotud objektid korras hoida. Riigi kalanduspoliitika on range kontrolli all. Kohalikud omavalitsused ja kalandussektori kõik lülid teevad omavahel koostööd. Omavalitsused tunnevad huvi kalandussektori tegemiste vastu ja kuuluvad kohaliku (Sotavento) kalanduspiirkonna liikmeskonda, hoolimata sellest, et sealgi kalapüük tasapisi väheneb.

Portugallased olid väga imestunud, et meie maakonna 15 omavalitsusest kuulub kalanduspiirkonna liikmeskonda vaid 7 omavalitsust. Saarte Kalanduse esindus kutsus võõrustajaid järgmise aasta augustis Kuressaare merepäevadele. Olhão linnavalitsuse pidulikul vastuvõtul tänas meer kutse eest, öeldes, et kui tal endal pole tööülesannete tõttu võimalik vastuvisiidile tulla, siis kalanduspiirkonna tegevusgrupi, omavalitsuste ja ettevõtjate esindajad võtavad sõidu ette igal juhul. Igasuguse teabe vahetus ja kogemuste jagamine on kasulik mõlemale poolele.

Reisil kogutud teadmiste, kogemuste, tarkuste, kontaktide ja kogu informatsiooni eest oleme tänulikud Euroopa Kalandusfondile, Olhão linnavalitsusele ja kogu Algarve kalanduspiirkonnale. Tänusõnad ka Saaremaa kalanduspiirkonnale, kelle üldkoosoleku otsusega see reis teoks sai.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kogusime mõtteid ja ideid oma kalanduspiirkonna elu edendamiseks ja kalanduse üldiseks elavdamiseks, mis lähiajal ellu rakendame Tutvumis- ja õppereisist Portugali Algarve kalanduspiirkonda esitame kokkuvõte MTÜ Saarte Kalandus üldkoosolekul 2. oktoobril. Lähiajal saab reisimaterjalidega tutvuda MTÜ koduleheküljel www.saartekalandus.ee .

Tiiu Kupp
MTÜ Saarte Kalandus tegevjuht
Eda Kesküla
tegevjuhi assistent

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)