Angla tuulikumäel püüab taas pilke viis tuulikut (5)

Angla tuulikumäel püüab taas pilke viis tuulikut

LILLED TUULIKUMÄE EDENDAJALE: Angla küla vanim elanik, Lause talu vanaperenaine Maare Humal tuli kodust oma aia lilledega, et tuulikumäe arendajat tehtu eest isiklikult tänada. Memme saadab tuulikumäe projektijuht Anu Noor.
Foto: Aare Laine

Reede pärastlõunal pühitses Karja koguduse kirikuõpetaja ja EELK Saarte praost Veiko Vihuri Angla tuulikumäel Saare maakonna ühe peamise turismiobjekti.

Vanu asju taastades-renoveerides ei suuda me siiski piisavalt süveneda esivanemate tõekspidamistesse, märkis Vihuri seejuures. “Tegelemine meie esivanemate pärandkultuuri hoidmise ja edendamisega on väga tänuväärne. Mulle tundub aga, et sageli piirdume me vaid välisega. Me teeme korda vanad hooned, taastame kiviaedu ja kiigeplatse, kuid ei suuda süveneda piisavalt esivanemate tõekspidamistesse, sealhulgas väärtustada nende usku,” kõneles vaimulik.

Juured on tähtsad

Vihuri arvates iseloomustabki see meie ajastut, et inimesed on pisut pealispindsed ja eklektilised. “Õppigem siis tundma oma vaimseid juuri, neid väärtusi ja tõdesid, mis on läbi sajandite saatnud ja kujundanud meie esivanemate elu ja tööd,” mõtiskles Veiko Vihuri. Angla tuulikumägi ongi see paik, kus huviline saab selge ettekujutuse sellest, mida Veiko Vihuri rõhutas.
Hiljuti avatud püsinäitus Hollandi veskis, jahvatav Vilidu tuulik, mille tiivad reedelgi vilkalt ringi käisid ja teisedki uue näo saanud pukktuulikud on mitte üksnes magnetiks turistidele, vaid õpipaigaks meie oma lastele ja lastelastele ning tulevastele põlvedele, kellele avaneb Anglas see ehe pilt, mida on kirjeldatud ajalooõpikuis. Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep rõõmustas selle üle, et Leisi vallavalitsusel vedas tuulikuid haldava rentniku leidmisega. “Valik oli küllaltki keeruline, aga tulemus tuli väga hea, seda näete isegi. Angla tuulikud on põhjalikult renoveeritud,” märkis vallavanem.

Mõtlepi hinnangul peaksid tuulikud nüüd ilma kapitaalsema remondita vastu pidama vähemalt 25 aastat. Vallavanem tõi välja sellegi, et tuuleveskite ülalpidamine ei ole lihtne ega odav, tundes sealjuures heameelt, et tuntud turismiobjekti arendamine on läinud õigetesse kätesse. “Vald ei olegi siin rohkem panustanud, kui on viie aasta rendimaksu tagasi investeerinud. See on suur töö väikese kulu eest,” konstateeris vallavanem. Leisi vallavalitsuse tänuplaadi MTÜ Angla Tuulikumägi juhatuse esimehele Alver Sagurile andsid üle vallavanem Ludvik Mõtlep ja arendusspetsialist Andres Jalakas.

Tuulikumäe arendaja tänas tunnustuse eest ja tänas ka kõiki neid, kes on arendustegevusse oma osa andnud. “Tuulikumehed, kes eesotsas Tõnu Sepaga siin tööd tegid, panid nendesse tuulikutesse sisse ka oma hinge. Suureks abiliseks oli projekti kirjutamisel ja renoveerimiseks raha hankimisel Tuuli Pärtel. Käisime temaga EAS-is mitmel korral oma kavatsusi tutvustamas ja ettevõtmist tõestamas. Sellel suvel on ennast väga kõva tegijana tõestanud tuulikumäe projektijuht Anu Noor,” kiitis Alver Sagur.

Mütsid maha!

Ajaloolane Bruno Pao meenutas esiisade tegemisi tuuleveskite rajamisel ja talutööd üldse. “Tuulikud on mälestusmärgid ja nende ees võtame mütsi maha,” lõpetas ta oma ettekande. OÜ Muinassepp tegevjuht Tõnu Sepp kinkis tuulikumäe arendajale haamri, millega oleks hea veskikive teritada. “Tänutäheks meeldiva ja pikaajalise koostöö eest!” hindas Tõnu Sepp ühistööd. Erika Thalheim Saaremaa omavalitsuste liidust tänas kõiki tegijaid, kes tuulikumäe edendamisel otseselt või kaudselt tegevad olnud.

Pärja äsjarenoveeritud viienda tuuliku tiivalt võtsid maha Alver Sagur ja Ludvik Mõtlep. Angla küla vanim elanik, Lause talu perenaine Maare Humal tuli kohale suure lillesülemiga, et see Alver Sagurile anda. Anu Noor luges ette tervitustelegrammid kultuuriminister Laine Jäneselt ja Eesti muinsuskaitseameti peadirektorilt Kalev Uustalult. Meeleoluka kontserdi andis Leisi keskkooli rahvapilliansambel. Kohalolijad said enne kojuminekut meeldiva kosutuse Karja pagariäri Angla leivast ja kuumast maarohuteest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 175 korda, sh täna 1)