Arestimaja üürnikule teeb muret akende puudumine (9)

Arestimaja üürnikule teeb muret akende puudumine

ARESTIMAJA JUSTKUI KELDRIS: Kuressaare arestimaja halbadele tingimustele juhtis alles hiljaaegu tähelepanu õiguskantsler.
Foto: Egon Ligi

Hetkel mandrimaal vanglakaristust kandev Janek Toompuu on pöördunud muinsuskaitseameti poole arupärimisega, kas tõepoolest pole muinsuskaitse nõuete tõttu võimalik tekitada Kuressaare arestikambritesse aknaid, ehitada korralikku ventilatsiooni ja kanalisatsiooni.

“Pöördun teie poole puhtinimlikust huvist ja seonduvalt paari kohtuasjaga ning nagu aeg-ajalt ka üürniku seisukohalt,” kirjutab Janek Toompuu, kes kannab muuhulgas karistust ka Saareküla elanikke hirmu all hoidnud kuritegude eest. Viimasena lisandus mehe karistuste kontosse septembris neli kuud trellide taga viibimist selle eest, et ta oli arestimajas politseinikule jalaga virutanud.

Aknakohad ju olemas

Toompuu tunneb oma sõnul huvi Kuressaare linnas Lossi tänav 7 asuva politseimaja vastu seetõttu, kuna see kuuluvat muinsuskaitsevööndisse ja seetõttu ei saavat seal suurt midagi muuta. “Mälu mind petta võib, aga aknakohad selles (arestimaja – toim) hooneosas algupäraselt välisfassaadis ja ehituspäraselt olemas,” märgib Toompuu ja lisab, et politsei toovat põhjuseks, miks majale aknaid teha ei saa, muinsuskaitse eritingimused. Toompuu arvab aga, et kui aknad uuesti avada, siis maja välisilme ju ei muutuks.

Teiseks tunneb Toompuu huvi kambrite ventilatsiooni vastu. “See on iseenesest olemas ja millalgi 1990–1991 pandud, aga katki on ja ei tööta, nagu puhastamata on algusest tänaseni,” annab Toompuu muinsuskaitsjatele ülevaate. Tema sõnul jäävat ka ventilatsiooni korrastamine muinsuskaitsenõuete taha, kuid mees lisab, et see ei vasta ju tuletõrjenõuetele ning kindlasti saaks selle korda teha, kui kõiki nõudeid järgida.

“Palun seletage lahti ja joonistest, fotost abi oleks, kui võimalik teil saata mulle,” küsib Toompuu infot. Eriti huvitavat teda hoone pargipoolne ots: “Siis selge pilt selles osas ja küsimuses, mis aastaid juba iga kord, kui satun arestimajja, mind vaevab, et justkui keldris olen.” Toompuu viitab ka vangistusseaduse paragrahvile, mis määrab ära, millised peavad olema tingimused arestikambris, ja kirja autori sõnul ütleb seadus selgelt, et kambris peab olema aken ja õhk. (Akna olemasolu nõuab seadusesäte tõepoolest: “Kinnipeetava kamber peab vastama ehitusseaduse alusel eluruumile kehtestatud üldistele nõuetele, mis tagavad kinnipeetavale kambris elutegevuseks vajaliku õhuhulga ja selle ringluse, valguse ja temperatuuri. Kambris peab olema aken ja kunstlik valgustus, mis kindlustab ruumi piisava valgustatuse.” – toim.)

Ämber nurgas on ebainimlik

“Ämber nurgas, see ebainimlik ja ebahügieeniline on,” iseloomustab Toompuu Kuressaare arestimajas valitsevaid tingimusi, millele on korduvalt tähelepanu pööranud ka õiguskantsler. Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Mihkel Koppel ütles Saarte Häälele, et Toompuu kiri on menetluses ja juba on kokku lepitud ka aeg, mil minnakse arestikambri oludega tutvuma. Seejärel saab Janek Toompuu ka vastuse.

“Ehitist saab remontida muinsuskaitse tegevusloaga ehitusettevõtja muinsuskaitselise järelevalve all, kuid see ei ole seadnud takistusi sarnaste mälestiste remontimisel-restaureerimisel,” kinnitas Koppel, et Lossi 7 maja on tõepoolest arhitektuurimälestis, mis ei ole aga taoliste hoonete restaureerimisel takistuseks saanud. Seda, et Kuressaare arestimaja ei vasta ehitustehnilistele nõuetele, tõdes ka Lääne prefektuuri korrakaitsebüroo arestimaja juht Toomas Aljas.

Ta andis siiski lootust, et Kuressaarde ehitatav politsei ja päästeteenistuse ühismaja valmib aastal 2011. Praegu käivat hoone projekteerimine ja ehitushange peaks eeldatavalt korraldatama 2010. aasta lõpus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 70 korda, sh täna 1)