Leisi kandi kenad inimesed ja kenad kodud

Leisi kandi kenad inimesed ja kenad kodud

 

Hiievälja–Roobaka–Oitme–Triigi. Saarte Hääle selle suve järjekordne uudistamisretk niisiis, seekord Leisi kanti. Mis seal toimub? Kes seal elavad ja kuidas elavad? Teejuhiks kodu-uurija, kirjamees ja muidu mõnus mees Heino Väli (pilt 1). Soru talu õuel saame perenaise Irma maitsva küpsisetordi ja kohvitassi juurde juba üht-teist Hiievälja külast teada.

Selgub, et siinsamas lähedal asunud muistne hiiekoht, kuhu meie maausulistest esiisad viinud kunagi jumalatele ja haldjatele ohvriande. On Hiiemägi, ohvritiik, Hiie tammik ja kuusik… Sealt siis see küla nimi-
gi – Hiievälja.

Sorus ei tohi õlut ja viina pruulida

Soru talukoha ostnud Heino vanaisa Triigi mõisalt välja 1880. aastal. Oli selline 15 ha sorus maatükk, mille eest tuli toona välja käia 450 kuldrubla. Kontrahis, mis muide tänini lauasahtlis kenasti tallel, on kirjas, et seda talu ei tohi mitte osadeks jagada, ei tohi rentida ega edasi müüa. Ja et selles talus ei tohi pruulida ei õlut ega viina… See tulutoov tegevus oli neil kaugetel aegadel ainult mõisa privileeg.

Enne 1940. aastat olnud Hiievälja külas kaksteist suitsu, kokku sadakond inimest. Kümne talu kohta olnud külas kuus tuulikut. Nüüd on järele jäänud vaid kolm talu, kus inimesed elavad aasta ringi, ja tuuli-
kuid – neid pole enam ühtegi. On viis n-ö taaselustatud maja, kus elu käib ainult suviti. Välja talu on turismitalu ja paari päeva pärast peetakse seal suurt pidu – turismitalu 15. juubelit.

“Kurb on, kõik ümbruskonna põllud kasvatavad ainult umbrohtu,” räägib Soru talu romantikust peremees. “Loomi külas enam ei peeta. Ja ei ole ma siin enam kuulnud lõokese laulu ega näinud õitsvat rukkilille.”
Leisi vallavalitsuse kohta on vanapaaril öelda aga ainult kiidusõnu. Räägivad, et teed on korras, vanurite eest hoolitsetakse hästi. Erilise sümpaatiaga räägitakse sotsiaaltöötaja Helle Sepast.

Ainult üks mure on pererahval südamel. “Oma pika eluea jooksul ei ole mina veel näinud aega, kui Leisist ei saa bussiga Orissaarde, aga nüüd on see aeg käes,” ohkab Heino. “Kui Tallinna bussile minek, tuleb oma vana veneaegne auto välja ajada…” Otse Soru talu kõrval on enesele suvekodu püsti pannud Heino õepoeg Raivo Rätsep. Hariduselt insener, kes töötab Salutaguse pärmitehases.

Onu Heinole on antud voli seda kena elamist ka seestpoolt näidata. Saame imetleda perenaise Helle head maitset kodu sisustamisel ja vaimukat käsitööd, mis kenasti seinapildiks säetud. Abihoone ukse on Raivo nutikalt triibuliseks võõbanud ja üpris kaunike näeb välja see väike maja, kus kuningaski jala käib. Alles hiljaaegu peetud siin õues suguvõsa kokkutulekut.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Telli leht siit

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 112 korda, sh täna 1)