Sekkumiskokkuost toob riigile sel aastal 4,3 miljonit krooni kahjumit

Eesti riik jääb sel aastal põllumajandussaaduste sekkumiskokkuostul 4,3 miljoni krooniga kahjumisse, mullu oli kahjum viis korda väiksem.

PRIA turukorraldusbüroo juhataja Lily Hantson ütles Saarte Häälele, et arvestades Euroopa Komisjoni kehtivaid kompensatsioonimäärasid, ladustamiskulusid ja ladustatavaid koguseid, tuleb ladustamiskulude kahjum sel aastal 4 300 000 krooni. 2009. a oli ladustamiskulude kahjum 838 316 krooni.

Kahjumi põhjuseks on eelkõige asjaolu, et Euroopa Komisjoni (EK) makstav ladustamiskulude kompensatsioon on väiksem kui lepingulised ladustamiskulud. Eelmise aasta oktoobrist vähendas EK kompensatsioonimäärasid ja praegusel ladustamisperioodil ongi nii, et PRIA maksab ladustamise eest rohkem kui komisjon kompenseerib.

Hetkel on Eesti sekkumisvarudes (ladudes) ligi 75 000 tonni otra, 181,5 tonni võid ja 1665 tonni lõssipulbrit. Ladustuskulude kahjum tuleb Lily Hantsoni sõnul paratamatult kanda Eesti riigil, kuid sisuliselt on see ju Eesti riigi toetus põllumajandustootjatele – et neil oleks võimalus oma tooteid sekkumisladudesse müüa ja saada nende eest olulisemalt õiglasemat hinda, kui pakkus turg.

2009.–2010. aastal on tootjad saanud PRIA vahendusel sekkumislattu müüdud vilja, lõssipulbri ja või eest u 240 miljonit krooni. “Sekkumiskokkuost pole Eestis varem kunagi olnud nii ulatuslik ja väljamakstud summa nii suur – siit ka üks põhjus, mis mõjutab kahjumi suurust,” osutas Lily Hantson.

Sekkumiskokkuost on turukorraldusmeede, mille raames ostetakse liikmesriikides, sh Eestis, Euroopa Komisjoni korraldustega määratud hindadega kokku teravilja- ja piimatooteid (või, lõssipulber) juhul, kui turuhinnad on madalamad tootmishindadest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)